Ustawa sankcyjna – nowe przepisy, stare problemy

Konieczność sprawdzania, czy nasz kontrahent nie został objęty sankcjami gospodarczymi to dla wielu przedsiębiorców już chleb powszedni. W praktyce wybór właściwego postępowania w takim wypadku może rodzić wiele wątpliwości. Część z nich miała rozwiać nowelizacja Ustawy sankcyjnej, która weszła w życie 18 sierpnia.

Publikacja: 08.09.2022 21:37

Ustawa sankcyjna – nowe przepisy, stare problemy

Foto: Adobe Stock

Od 16 kwietnia 2022 r. w Polsce obowiązuje ustawa z 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego („Ustawa sankcyjna”), na podstawie której uregulowano stosowanie przepisów sankcyjnych na szczeblu krajowym oraz wprowadzono listę osób i podmiotów („Lista sankcyjna”), wobec których stosuje są odpowiednio środki ograniczające określone w rozporządzeniach Unii Europejskiej, w tym rozporządzeniu Rady (WE) nr 765/2006 („rozporządzenie 765/2006”) oraz rozporządzeniu Rady (WE) nr 269/2014 („rozporządzenie 269/2014”).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe