Prognoza finansowa musi być realna

Regionalna izba obrachunkowa zarzuciła że zaniżono dane finansowe w wieloletniej prognozie finansowej w pozycji dotyczącej zobowiązań. Chodzi o to, że kwoty spłat ratalnych były niższe od kwot wynikających z harmonogramów spłat umów kredytów/pożyczek. Jakie przepisy naruszono – pyta radny.

Publikacja: 30.08.2022 00:07

Prognoza finansowa musi być realna

Foto: Adobe Stock

Analizę pytania należy przeprowadzić z uwzględnieniem regulacji ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 1634). I tak, skoro mowa o tzw. wieloletniej prognozie finansowej, konieczne jest przytoczenie regulacji w art. 226. W ust. 1 postanowiono, że – wieloletnia prognoza finansowa powinna być realistyczna i określać dla każdego roku objętego prognozą co najmniej:

1) dochody bieżące oraz wydatki bieżące budżetu jednostki samorządu terytorialnego, w tym na obsługę długu, gwarancje i poręczenia;

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów