Postępowanie o zatwierdzenie układu po nieudanej uproszczonej restrukturyzacji?

Dłużnikom, pomimo nieudanego uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, nie należy odmawiać prawa do podjęcia kolejnej próby restrukturyzacji. Jednak takie postępowanie powinno być otwierane na podstawie wniosku rozpoznawanego przez sąd.

Publikacja: 07.07.2022 22:02

Postępowanie o zatwierdzenie układu po nieudanej uproszczonej restrukturyzacji?

Foto: Adobe Stock

Postępowanie o zatwierdzenie układu, potocznie zwane „PZU” zostało solidnie zmodyfikowane z dniem 1 grudnia 2021 r. Wprowadzone zmiany w założeniu miały spowodować, że ta forma restrukturyzacji zastąpi popularne niegdyś uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne („UPR”). I można powiedzieć, że cel ten się powiódł. Mimo braku jeszcze statystyk dotyczących PZU, postępowanie to, podobnie jak jego poprzednik, bije rekordy popularności ze względu na ujęcie w nim wszystkich kluczowych zalet posiadanych przez UPR. Swoistą miarą sukcesu niech będzie też to, że – jak pokazuje praktyka – wielu przedsiębiorców i to nawet będących w restrukturyzacji nawet nie odnotowało, że obecnie UPR już nie funkcjonuje (postępowania te mogły być otwierane tylko do końca listopada 2021 r.), a jego miejsce zastąpiło znowelizowane postępowanie o zatwierdzenie układu.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów