Dotacja dla ogrodów działkowych

- Burmistrz opracował projekt uchwały przewidującej dotowanie ogrodów działkowych. W projekcie znalazł się zapis, że dotacja może zostać udzielona na wydatki poniesione przed podpisaniem umowy dotacyjnej. W drugim kwartale większość ogrodów dokonała zakupów i wyłożyła środki własne – stąd też ten problem. Czy można przyjąć takie zapisy – pyta radna?

Publikacja: 04.07.2022 20:23

Dotacja dla ogrodów działkowych

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski

Analizę należy przeprowadzić przez pryzmat regulacji ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. po. 305 ze zm.) oraz ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1073).

I tak, w pierwszej kolejności na uwagę zasługują przepisy art. 17 ust. 1–2 ustawy o ogrodach. Z regulacji wynika po pierwsze, że stowarzyszenie ogrodowe prowadzące ROD w gminie może otrzymywać dotację celową z budżetu gminy, z zastosowaniem przepisów ustawy o finansach publicznych w zakresie udzielania dotacji celowych dla podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona