Wpływ list sankcyjnych na działalność polskich firm

W przypadku zamrożenia środków finansowych czy zasobów gospodarczych kontrahenta objętego sankcją, nie ma obowiązku rozwiązania z nim umowy.Nie można jednak swobodnie dysponować tymi środkami czy zasobami, przekazywać je lub udostępniać.

Publikacja: 12.05.2022 20:56

Wpływ list sankcyjnych na działalność polskich firm

Foto: Adobe Stock

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, by utrudnić finansowanie działań wojennych prowadzonych przez Federację Rosyjską, 26 kwietnia 2022 r. opublikowało na stronie rządowej tzw. listę sankcyjną. Stanowi ona uzupełnienie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, która weszła w życie 16 kwietnia 2022 r. (dalej jako „Ustawa”). Po wprowadzeniu przez Unię Europejską zakazów sektorowych w kontaktach z Rosją na mocy rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014, a dotyczących niektórych gałęzi przemysłu, przyszedł więc czas na ściśle określone osoby oraz podmioty.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego