Przedawnienie zobowiązania do zwrotu środków unijnych

Skutkiem stwierdzenia nieprawidłowości w projekcie realizowanym ze środków unijnych jest zwykle wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie zwrotu dofinansowania. Nierzadko postępowania takie dotyczą projektów zrealizowanych i zakończonych przed wieloma laty. Warto się zastanowić, czy prawo instytucji zarządzających do żądania zwrotu środków nie uległo przedawnieniu.

Publikacja: 24.02.2022 14:30

Przedawnienie zobowiązania do zwrotu środków unijnych

Foto: Adobe Stock

Ustawą z 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014–2020 oraz niektórych innych ustaw, do ustawy o finansach publicznych dodany został artykuł 66a. W przepisie tym określono termin przedawnienia dla należności z tytułu zwrotu środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich oraz innych należności związanych z realizacją projektów finansowanych z udziałem tych środków, a także odsetek od tych środków i od tych należności. Regulacja ta obowiązuje od 2 września 2017 r.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona