Maksymalna wysokości wydatków kwalifikowanych - ograniczenia

Od 31 grudnia podstawą wyliczenia przysługującej pomocy publicznej w przypadku przedsiębiorców korzystających z decyzji o wsparciu jest jedna wartość zadeklarowanych kosztów kwalifikowanych. W nowych decyzjach o wsparciu widnieć będzie wyłącznie kwota kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji a wszelkie poniesione koszty, przewyższające ją nie będą brane pod uwagę przy obliczaniu zwolnienia z podatku dochodowego, niezależnie od przyczyny przekroczenia pierwotnie zadeklarowanej kwoty.

Aktualizacja: 27.01.2022 12:26 Publikacja: 27.01.2022 12:16

Maksymalna wysokości wydatków kwalifikowanych - ograniczenia

Foto: Adobe Stock

Opublikowana 30 grudnia 2021 r. nowelizacja Rozporządzenia Rady Ministrów z 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (dalej: Rozporządzenie PSI) wprowadziła z dniem 1 stycznia 2022 r. kolejne zmiany w zakresie warunków korzystania z pomocy inwestycyjnej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (dalej: PSI). Jedna z kluczowych zmian dotyczy poziomu kosztów kwalifikowanych określanych przez przedsiębiorcę, na etapie ubiegania się o decyzję o wsparciu (dalej: DoW), a determinujących wysokość przysługującego mu zwolnienia z CIT. Na gruncie nowych przepisów, podstawą wyliczenia przysługującej pomocy publicznej jest jedna wartość zadeklarowanych kosztów kwalifikowanych, podczas gdy dotychczas wartość ta mogła zostać powiększona w granicach przewidzianej „nadwyżki", a inwestorów ograniczała jedynie zadeklarowana data zakończenia inwestycji.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona