Jakie zmiany w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych?

W dniu 31 października 2021 r. weszły w życie przepisy nowelizujące ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Wprowadziły one szereg zmian dotyczących kategorii podmiotów zobowiązanych do zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych oraz zakresu zgłaszanych informacji i sankcji za brak ich zgłoszenia.

Aktualizacja: 27.01.2022 12:24 Publikacja: 27.01.2022 12:04

Jakie zmiany w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych?

Foto: Adobe Stock

W wyniku nowelizacji ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (dalej ustawa) rozszerzeniu uległ krąg podmiotów, na których ciąży obowiązek zgłoszenia informacji o beneficjentach rzeczywistych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) i ich aktualizacji. W kręgu tym, oprócz uprzednio określonych w ustawie spółek osobowych i kapitałowych, znalazły się m.in.: spółki partnerskie, spółdzielnie, stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS, fundacje oraz trusty, których powiernicy lub osoby zajmujące stanowiska równoważne mają miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Polski lub nawiązują stosunki gospodarcze lub nabywają nieruchomość na terytorium Polski w imieniu lub na rzecz trustu.

Pozostało 90% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a