Co zmienia ustawa o dochodach samorządu terytorialnego?

Z budżetu państwa jeszcze w 2021 r. do gmin, powiatów i województwa ma trafić 8 mld złotych tytułem uzupełnienia subwencji ogólnej.

Publikacja: 15.12.2021 12:55

Dziennik Ustaw

Dziennik Ustaw

Foto: Fotorzepa/JerzyDudek

Polski Ład stanowi wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale również dla jednostek samorządu terytorialnego (dalej: j.s.t.). Wynika to z faktu, że jednym z głównym źródeł finansowania samorządów jest partycypacja w podatkach centralnych.

Zatem każda zmiana w ich konstrukcji ma konsekwencje dla ich budżetów. Wprowadzone przez Polski Ład zmiany w zakresie podatków dochodowych również nie pozostaną bez echa. W związku z rosnącymi obawami samorządowców Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który 21 października został podpisany przez prezydenta. Część zapisów ustawy weszła już w życie, natomiast te najważniejsze zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków