Czy weksle inwestycyjne to rosyjska ruletka?

Galopująca inflacja zwiększa presję na poszukiwanie rozwiązań, które pozwoliłyby drobnym inwestorom ochronić ich oszczędności przed utratą wartości. W sieci wiele podmiotów oferuje możliwość lokowania środków w weksle inwestycyjne kusząc oprocentowaniem na poziomie 5, 8, a nawet 10 proc. w skali roku. Przed takimi inwestycjami ostrzegają organy nadzoru.

Publikacja: 09.12.2021 13:01

Czy weksle inwestycyjne to rosyjska ruletka?

Foto: Adobe Stock

Mechanizm wydaje się być prosty. W ramach umowy tzw. „emisji" weksla inwestycyjnego inwestor przekazuje przedsiębiorcy środki pieniężne celem ich dalszego lokowania. W zamian przedsiębiorca wystawia weksel własny, w którym suma wekslowa odpowiada wysokości przekazanych środków i podlega oprocentowaniu stanowiącemu zysk inwestora. Alternatywnie nabycie weksla następuje z dyskontem odpowiadającym oczekiwanemu zyskowi. Wykup weksla następuje po upływie okresu, na który powierzono środki podmiotowi trzeciemu w celu finansowania danego projektu. Szczegółowe zasady wypłaty zysku regulowane są zazwyczaj w umowie „emisji". Powyższa konstrukcja wykazuje podobieństwo do pożyczki, choć urzędy skarbowe w wielu interpretacjach indywidualnych stwierdzały, że powyższy instrument nie jest umową pożyczki, lecz samoistnym stosunkiem zobowiązaniowym, w ramach którego weksel pełni funkcję kreującą pieniądz. Wskutek tego, weksle inwestycyjne i zawierane w związku z ich wydaniem umowy „emisji" nie są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona