Kredyt na finansowanie deficytu budżetu

RIO stwierdziła nieważność uchwały rady miasta w sprawie zaciągnięcia kredytu na finansowanie planowanego deficytu budżetowego. Podano, że nie ujęto tego kredytu ani w budżecie w rozchodach (tylko w przychodach), ani w WPF. Czy to działanie było wadliwe – pyta radny.

Publikacja: 15.11.2021 14:18

Kredyt na finansowanie deficytu budżetu

Foto: Adobe Stock

Analiza pytania wymaga odniesienia się do stosownych regulacji prawnych ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 305 z późn. zm.).

I tak, skoro zapytanie dotyczy kredytu na planowany deficyt, przypomnieć należy o przepisie, który umożliwia zaciąganie zobowiązań na wskazany cel. Stanowi w tym zakresie art. 89 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, z którego wynika, że – jednostki samorządu terytorialnego mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na finansowanie planowanego deficytu budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara