Rząd proponował, by rekompensaty dla przedsiębiorców ze strefy stanu wyjątkowego wynosiły 65 proc. średniego ich przychodu z okresu od czerwca do sierpnia. Jednak obradująca we czwartek sejmowa komisja gospodarki i rozwoju zgodziła się na poprawkę Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłoszoną w drugim czytaniu ustawy, podwyższającą poziom rekompensat do 80 proc.

- Na terenach przygranicznych wrzesień i październik to miesiące wzmożonej turystyki szkolnej i konferencyjnej, wiec przedsiębiorcy z branży turystycznej poniosą duże straty –argumentował poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. I choć obecni na posiedzeniu przedstawiciele MSWiA byli temu przeciwni, posłowie z Komisji zaakceptowali tę podwyżkę.

Czytaj więcej

Krynki (woj. podlaskie).  Tablica informująca o stanie wyjątkowym.
Rekompensaty od rządu za stan wyjątkowy. Kto dostanie i ile

Komisja pozytywnie zaopiniowała też poprawkę rozszerzającą też zakres pomocy na usługi transportowe obejmujące przewóz turystów, a także na sprzedaż detaliczną artykułów spożywczych i pamiątek. Komisja proponuje też, by pomoc dotyczyła także przedsiębiorców działających w branży kultury, rozrywki i rekreacji. Posłowie zwracali uwagę, że stan wyjątkowy spowodował odwołanie wielu imprez kulturalnych i artystycznych, które miały się odbyć nad granicą (w tym Festiwal Trzech Kultur we Włodawie).

W pierwotnym tekście projektu pomoc przewidziano dla hotelarzy i gospodarstw agroturystycznych, branży gastronomicznej i organizatorów turystyki, potem uzupełniono jeszcze o wypożyczalnie sprzętu sportowego o rekreacyjnego.