Rusza Script Fiesta! Scenarzyści wychodzą na pierwszy plan

Od 30 marca do 2 kwietnia w warszawskim Kinie Elektronik (ul. Gen. Zajączka 7) odbywać się będzie 11. edycja Script Fiesty.

Publikacja: 29.03.2023 12:00

Rusza Script Fiesta! Scenarzyści wychodzą na pierwszy plan

Foto: materiały prasowe

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym 11. edycji Script Fiesty

Organizowane przez Warszawską Szkołę Filmową wydarzenie to jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie festiwal scenarzystów. Miłośnicy filmów i seriali będą mieli okazję wziąć udział w specjalnych pokazach, warsztatach, panelach dyskusyjnych, a także spotkaniach z twórcami. Poznamy też zwycięzców festiwalowych konkursów scenariuszowych, których łączna pula nagród przekroczyła w tym roku 100 tys. zł.

Warszawska Szkoła Filmowa już po raz jedenasty podjęła się organizacji Script Fiesty – jedynego w naszym kraju festiwalu scenarzystów. Jak co roku będzie to gratka dla wszystkich adeptów sztuki scenariopisarstwa chcących rozwijać swoje umiejętności na warsztatach prowadzonych przez uznanych twórców. Od 30 marca do 2 kwietnia w warszawskim Kinie Elektronik odbywać się będą liczne spotkania z przedstawicielami branży filmowej, projekcje filmów, a także panele dyskusyjne, podczas których poruszane będą tematy, którymi żyje obecnie polska kinematografia.

Zależy mi na tym, żeby Script Fiesta była miejscem, gdzie debatujemy o tym, co faktycznie siedzi scenarzystom na sercu, o sprawach niewygodnych i trudnych. To będą kulturalne rozmowy, choć niekonieczne grzeczne. Mające jeden cel: pracę nad poprawieniem jakości polskiego kina, co ważne jest zwłaszcza dziś w dobie postpandemicznej, gdy kultura audiowizualna ulega transformacji – wyjaśnia Artur Zaborski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Pierwszego dnia festiwalu – 30 marca – odbędzie się kilka interesujących paneli dyskusyjnych. W tym m.in. „Trudny temat: Let's talk about sex, screenwriters!", a także „Jakie scenariusze interesują dziś Netflix?". Podczas pierwszego z nich zaproszeni goście i gościnie, a wśród nich m.in. Kaja Wesołek, Marta Zygadło, Katarzyna Butowtt oraz Karolina Porcari, porozmawiają o tym, jak od kulis wygląda kręcenie scen intymnych w polskich filmach, a także – jaką rolę odgrywają na planach zdjęciowych koordynatorzy intymności. Z kolei podczas drugiego Łukasz Kłuskiewicz i Anna Nagler opowiedzą o tym, jaką strategię działania na najbliższe lata ma Netflix – co interesuje twórców platformy, na czym chcą się skupiać, na jakiego typu produkcje stawiają.

Wieczorem będzie miała miejsce ceremonia otwarcia Script Fiesty z udziałem zaproszonych gwiazd, a zaraz po niej przedpremierowo zaprezentowany zostanie film „Prawdziwe życie aniołów" inspirowany prawdziwą historią Krzysztofa Globisza, który kilka lat temu przeszedł rozległy udar. Jego udział w tej produkcji jest wydarzeniem niezwykłym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor cierpiący na afazję i paraliż wciela się w główną rolę. U jego boku zobaczymy również m.in. Kingę Preis, Annę Dymną, a także Jerzego Trelę w jego ostatniej roli przed śmiercią. Po projekcji filmu jego reżyser i scenarzysta Artur Baron Więcek, a także Aneta Zagórska opowiedzą o tym, jak napisać scenariusz filmu, w którym zagra aktor z niepełnosprawnością.

Drugi dzień festiwalu (31 marca) rozpocznie się od panelu „Enter the Script: Cyberpunk – czyli jak stworzyć scenariusz serialu na podstawie gry?", w którym wezmą udział przedstawiciele CD Projekt – Marcin Blacha i Bartosz Sztybor. Dzień zakończy panel dyskusyjny „Scenariusz z nut – czyli jak napisać dobrą historię pod teledysk" z udziałem m.in. Moniki Brodki, Maca Adamczaka i Anny Maliszewskiej, po którym odbędzie się – po raz pierwszy w historii festiwalu – „Noc teledysków". Podczas tego wydarzenia zaprezentowany zostanie set wybranych teledysków, w których główny nacisk położony jest na scenariusz, a wśród nich m.in. wideoklipy Julii Wieniawy, Young Leosi, Organka, Kaśki Sochackiej, Taco Hemingway'a czy Natalii Przybysz. Dodatkowo, przeprowadzony zostanie konkurs „Script Clip" na najlepszy scenariusz teledysku. O jego wynikach zdecyduje publiczność zgromadzona w Kinie Elektronik.

Poza wieloma panelami dyskusyjnymi, które odbędą się tego dnia, wszyscy miłośnicy kina będą mieli okazję wziąć udział w projekcji filmu „Przed wschodem słońca", a także – spotkaniu z jego scenarzystką Kim Krizan, która przyleci specjalnie na Script Fiestę ze Stanów Zjednoczonych. Będzie to jedyna okazja do poznania scenarzystki na żywo i zadania jej kilku pytań.

Trzeciego dnia Script Fiesty (1 kwietnia) odbędzie się m.in. panel dyskusyjny „Tantiemy z internetu. Obalamy mity" z udziałem Małgorzaty Machczyńskiej i Elżbiety Benkowskiej, a kilka godzin później – specjalny pokaz filmu „Trzy kolory. Niebieski" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, zaś zaraz po nim – spotkanie ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem.

Tego dnia, podczas wieczornej ceremonii wręczenia nagród, dowiemy się, który film: „Słoń", „Inni ludzie" czy „Piosenki o miłości", zwyciężył w konkursie na najlepszy scenariusz. O jego wynikach zdecyduje kapituła, w której zasiadają Ilona Łepkowska, Agnieszka Smoczyńska, Dorota Kędzierzawska, Jerzy Stuhr, Szczepan Twardoch, Jerzy Antczak i Janusz Majewski. Poznamy też zwycięzców konkursu na koncepcję serialu telewizyjnego lub internetowego. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert reżysera „Juliusza" i „Czarnej owcy" – Alka Pietrzaka, który tym razem zaprezentuje się w bardziej muzycznej odsłonie. Po wszystkim zaplanowany jest jeszcze zamknięty pokaz krótkiego metrażu Nataszy Parzymies „Moje stare" z Dorotą Pomykałą i Dorotą Stalińską w rolach głównych, a także – „Marty Grall" w reżyserii Macieja Stuhra. Po obu projekcjach odbędą się spotkania z twórcami i twórczyniami filmów.

Ostatniego dnia festiwalu (2 kwietnia), podczas panelu „Tyrmand i Kościuszko na nowo. Jak nie zepsuć dobrej opowieści prawdą historyczną?", będzie można przedpremierowo zobaczyć fragmenty długo wyczekiwanego filmu „Kos" w reżyserii Pawła Maślony.

W trakcie całej Script Fiesty, przed większością paneli dyskusyjnych i spotkań z twórcami, będzie można zobaczyć wyselekcjonowane dwuminutowe etiudy przygotowane przez najlepszych studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Więcej informacji na temat Script Fiesty, a także szczegółowy program festiwalu można znaleźć na stronie internetowej www.scriptfiesta.pl.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym 11. edycji Script Fiesty

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym 11. edycji Script Fiesty

Organizowane przez Warszawską Szkołę Filmową wydarzenie to jedyny w Polsce i jeden z największych w Europie festiwal scenarzystów. Miłośnicy filmów i seriali będą mieli okazję wziąć udział w specjalnych pokazach, warsztatach, panelach dyskusyjnych, a także spotkaniach z twórcami. Poznamy też zwycięzców festiwalowych konkursów scenariuszowych, których łączna pula nagród przekroczyła w tym roku 100 tys. zł.

Pozostało 92% artykułu
Film
„Miłość bez ostrzeżenia”. Joanna Kulig w skomplikowanej sieci amerykańskich uczuć
Film
„Diuna: Część druga” bije rekordy frekwencyjne
Film
Nie żyje Maria Chwalibóg
Film
„Bękart”, „Miłość bez ostrzeżenia”, „Cztery córki”. W ten weekend każdy w kinie coś dla siebie znajdzie. Rekomendacje filmowe
Film
Oscar 2024 za najlepszy film. „Oppenheimer” Nolana: radioaktywny podmuch geniuszu