W tym roku do Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych BNP Paribas Dwa Brzegi zostało zakwalifikowanych 20 produkcji z Polski i zagranicy. Podczas Gali zamknięcia Festiwalu poznaliśmy zwycięzców. Jury w składzie: Lidia Duda — reżyserka, Michał Walkiewicz — krytyk filmowy, Julia Wyszyńska — aktorka, po obejrzeniu 20 filmów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

— I Nagroda w wysokości 5000 zł: „Synthol” (reż. Piotr Trojan) za małe kino wielkich paradoksów: ironiczne i empatyczne, bezpretensjonalne i pełne kulturowych kontekstów, efektowne w formie i kameralne w nastroju; słowem — za kuferek z filmowymi skarbami, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

— II Nagroda w wysokości 3000 zł: „Wenus z Wilendorfu” (reż. Zuzanna Grajcewicz) za śmiech, który więźnie w gardle oraz ironię, która pozwala oswoić strach; za dystopię w którą nie musimy wierzyć na słowo i opowieść o ciele, której sami jesteśmy bohaterami.

— III Nagroda w wysokości 2000 zł: „Martwe małżeństwo” (reż. Michał Toczek) za imponującą scenariopisarskim konceptem, reżyserską precyzją i aktorską swobodą opowieść o wojnie na niby i miłości na serio.

Sponsorem głównych nagród w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MAKonLine Ubezpieczenia.

Wyróżnienia

— Wyróżnienie dla filmu „Night” (reż. Ahmad Saleh) za imponującą plastycznie opowieść o stracie, żalu i prawdzie, która zawsze jest obietnicą nowego początku.

— Wyróżnienie dla filmu „Point d’orgue” (reż. Benoit Ouellet) za cud, który dotąd się nie zdarzył: finezyjne połączenie gatunków home invasion i feel good movie.

Sponsorem wyróżnień w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest MJ2 Team Managers.

— Nagroda im. Agatki Modrzejewskiej w wysokości 4000 zł dla filmu „Skowyt” (reż. Bartosz Brzeziński) za odmalowanie na monochromatycznej taśmie wielobarwnych lęków, nadziei i namiętności — otrzymuje autor zdjęć Max Bugajak.

Sponsorem nagrody specjalnej im. Agatki Modrzejewskiej za najlepsze zdjęcia w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych jest Fundacja im. Agatki Modrzejewskiej.

***

Festiwal otworzyły i zamknęły polskie premiery filmów nagrodzonych w Cannes — „Corsage” Marie Kreutzer oraz „The Eight Mountains” Felixa van Groeningena i Charlotte Vandermeersch, a bohaterami retrospektyw byli wybitny aktor Jan Peszek i uznany włoski dokumentalista Gianfranco Rosi. Do Kazimierza Dolnego przyjechało wielu twórców m.in. Adam Woronowicz, Maciej Stuhr, Lidia Duda i Aleksandra Terpińska.

***

BNP Paribas Dwa Brzegi — 16. Festiwal Filmu i Sztuki odbywa się w dniach 30 lipca – 7 sierpnia 2022 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą.

Materiał Promocyjny