Przed GOZ jest długa i ciekawa droga

Chcemy być firmą, która odbiera odpady, potrafi je przetwarzać, odzyskując surowce, i potem dostarcza je kolejnym odbiorcom – mówi Lars Ibsen, dyrektor zarządzający Stena Recycling w Polsce.

Publikacja: 27.04.2023 21:00

Materiał powstał we współpracy ze Stena Recycling

Na jakim etapie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego jesteśmy w tej chwili?

Myślę, że to dopiero pierwszy etap, a przed nami długa i ciekawa droga. Mamy już jednak kilka przykładów w Stena Recycling, gdzie z naszymi partnerami stworzyliśmy naprawdę efektywne rozwiązania.

A jak wygląda sytuacja w Polsce?

Tutaj też jesteśmy na dobrej drodze. Współpracujemy z różnymi klientami. Poziom zaawansowania rozwiązań oczywiście trochę zależy od branży. W niektórych obszarach jesteśmy może nieco w tyle, ale w innych wdrażamy naprawdę ciekawe rozwiązania i osiągamy poziom recyklingu podobny do krajów nordyckich, Niemiec czy Włoch, gdzie również prowadzimy działalność.

Jakie są najważniejsze wyzwania związane z gospodarką obiegu zamkniętego w Europie?

Myślę, że największym wyzwaniem jest połączenie ekspertów i firm w celu znalezienia efektywnych rozwiązań. GOZ to nie jest coś, co może wdrożyć jedna firma. Trzeba współpracować w całym łańcuchu wartości, włączając w to takie firmy jak my.

Kolejna sprawa to regulacje. Zarówno polskie, jak i europejskie. One muszą motywować konsumentów i firmy do działań na rzecz gospodarki cyrkularnej.

A jaka jest rola Stena Recycling w tym biznesie?

Oczywiście od dawna podejmujemy działania w tym obszarze. Zajmujemy się gospodarowaniem odpadami i recyklingiem, dostarczając nowe surowce od wielu lat. Swoją rolę widzimy w tworzeniu całego łańcucha obiegu zamkniętego, w nawiązywaniu kontaktów między producentami i ich dostawcami również w zakresie surowców. Chcemy być tutaj istotnym ogniwem, firmą, która odbiera odpady, potrafi je przetwarzać, odzyskując surowce, i potem dostarcza je kolejnym odbiorcom. Wykorzystujemy przy tym naszą olbrzymią wiedzę dotyczącą operacji związanych z gospodarowaniem odpadami.

Jakie inwestycje planujecie w Polsce?

W tej chwili inwestujemy w procesy odzyskiwania tworzyw sztucznych z materiałów opakowaniowych i elektroniki. Mamy dużą instalację we Wschowie niedaleko Leszna, tam z materiałów opakowaniowych produkujemy granulat LDPE. Wykorzystujemy materiały opakowaniowe z różnych towarów, na przykład folie, sortujemy je, czyścimy, a potem produkujemy regranulaty, które można ponownie wykorzystać w nowych produktach.

Inwestujemy też w procesy recyklingu drobnego sprzętu AGD. Pozyskujemy z niego tworzywa sztuczne oraz metale, także szlachetne, takie jak złoto i pallad. Z kolei w obszarze elektromobilności – w zeszłym roku utworzyliśmy Centrum Baterii. Gdzie zbieramy baterie litowo-jonowe pochodzące z samochodów elektrycznych oraz baterie od ich producentów w Polsce. W Centrum przeprowadzamy wstępny demontaż, a następnie kierujemy je do dalszych procesów realizowanych w naszym zakładzie w Halmstad w Szwecji. Tam przeprowadzamy kolejny etap recyklingu, nazywany fazą 2. Zainwestowaliśmy w ten proces 100 milionów koron szwedzkich. Celem jest to, aby jak najwięcej materiałów ze starych ogniw użyć w nowych bateriach.

Czy ten rodzaj recyklingu będzie nowym wyzwaniem dla branży?

Myślę, że tak. Musimy podjąć ryzyko i dokonać pierwszych dużych inwestycji, nie wiedząc dokładnie, dokąd zmierzają przepisy i w jaki sposób będzie się rozwijała technologia w przyszłości.

Materiał powstał we współpracy ze Stena Recycling

Materiał powstał we współpracy ze Stena Recycling

Na jakim etapie rozwoju gospodarki obiegu zamkniętego jesteśmy w tej chwili?

Pozostało 96% artykułu
Materiał partnera
Cyfryzacja w centrum uwagi na EEC
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Materiał partnera
Bezpieczeństwo pod lupą podczas EEC
Materiał partnera
EEC: co nowy rząd planuje w infrastrukturze
Materiał partnera
Transformacja to szanse i wyzwania
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Europejski Kongres Gospodarczy
Na jakie inwestycje stać dziś samorządy?