Materiał powstał we współpracy w firmą PTWP
Pierwszego dnia Kongresu, w czasie sesji plenarnej, uczestnicy będą rozmawiać o tym, jaki powinien być stabilny, bezpieczny i zrównoważony miks energii. Przeanalizują także stan podnoszenia niezależności europejskich gospodarek poprzez dostęp do własnych źródeł energii.
W debacie nie zabraknie tematyki bezpieczeństwa energetycznego i jego kontekstów: stabilizacji systemów energetycznych, współpracy międzynarodowej, roli nowoczesnej infrastruktury i nowych modeli rynku energii, technologii wspierających efektywne gospodarowanie energią, inwestycji w energię odnawialną i ich finansowania.
Tego samego dnia zaproszeni goście omówią główne trendy największych rynków morskich farm wiatrowych w UE oraz zastanowią się, jakie są szanse realizacji projektów wielkoskalowej energetyki atomowej w Polsce. Dyskusji zostanie poddany również potencjał wodoru dla zmian geopolitycznych oraz zmian na energetycznej mapie świata, a także OZE w Polsce – ich udział w miksie energii, rodzaje źródeł, liczba i wielkość instalacji.
Drugiego dnia Kongresu odbędzie się aż 14 sesji oscylujących wokół tematu energii i bezpieczeństwa. Prelegenci wymienią poglądy na temat bezpieczeństwa energetycznego Europy i Polski, omówią technologie dostępne obecnie dla energetyki i opowiedzą o przewidywanym udziale modułów i ogniw fotowoltaicznych w kraju. Uczestnicy dowiedzą się także, czym jest SMR, czyli atom na miarę.