fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

energia.rp.pl

Górnicze związki: może być strajk i uliczne protesty

Do komitetu protestacyjno-strajkowego związków zawodowych zrzeszonych w śląskich spółkach węglowych dołączyli hutnicy z największych krajowych hut. Deklarację poparcia wystosowali też związkowcy z kopalni węgla Bogdanka z woj. lubelskiego.

Górnicy nie zgadzają się na likwidację kopalń przedstawioną w nowym projekcie polityki energetycznej państwa. Dokument zakłada szybszą ścieżkę wycofywania się ze spalania węgla w krajowych elektrowniach i gospodarstwach domowych. Związkowcy od ubiegłego poniedziałku czekali na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, do którego w minionym tygodniu jednak nie doszło. 21 września mają zdecydować o dalszych krokach. Nie wykluczają ulicznych protestów i akcji strajkowych.

Protest górników z odkrywek węgla brunatnego w Warszawie/ fot. Michał Niewiadomski

Bogusław Hutek, szef górniczej Solidarności stwierdził, że rząd przyjął kierunek narzucony przez Unię Europejską i konsekwentnie dąży do całkowitego wyeliminowania polskiego węgla z krajowego miksu energetycznego.

Zespół złożony z przedstawicieli rządu i górniczych związków zawodowych miał do końca września wypracować strategię dla sektora węglowego i plan ratunkowy dla Polskiej Grupy Górniczej. Według relacji związkowców, jak dotąd negocjacje nie posunęły się jednak do przodu w żadnej z kluczowych kwestii.

Źródło: energia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA