Sprzedaż kredytów w Polsce – gorsze wyniki banków

Jeżeli porównać warunki, na jakich kredyty (zwłaszcza kredyty hipoteczne) są oferowane aktualnie, a na jakich były jeszcze na początku roku, to łatwo zauważyć, że różnice są spore. Korzystne oprocentowanie wcale jednak nie przekłada się na wzmożone zainteresowanie tymi produktami. Przeciwnie, z informacji zaprezentowanych przez BIK wynika, że w sierpniu 2020 r. w porównaniu do sierpnia 2019 r. w ujęciu liczbowym banki przyznały mniej o:

41,5 proc. kart kredytowych,

30,1 proc. kredytów gotówkowych,

21,5 proc. kredytów hipotecznych.

Gorsze wyniki banków spowodowane są zarówno mniejszym zainteresowaniem konsumentów, jak i ostrożnością samych banków. W ostatnim czasie niemal wszystkie instytucje finansowe, w tym banki, zmieniły swoją politykę – wnioski składane przez konsumentów są weryfikowane jeszcze dokładniej niż kilka miesięcy temu. Wydłużył się też czas oczekiwania na decyzję kredytową – banki dają sobie więcej czasu na prześwietlenie choćby historii kredytowej klienta.

Jako główną przyczyną powyższych wyników eksperci wskazują pandemię koronawirusa. Niepewność połączona z cięciami wynagrodzeń czy ograniczaniem poziomu zatrudnienia w firmach nie służy sektorowi bankowemu.

Wyższe wymagania banków w przypadku kredytów hipotecznych

Dzisiaj uzyskanie kredytu hipotecznego jest trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dlaczego? Powodem jest zmiana w polityce banków. W odpowiedzi na pandemię koronawirusa banki wprowadziły dodatkowe wymagania. Do najważniejszych należą:

Autopromocja
Nowy numer już w sprzedaży

Skąd się wzięły igrzyska rzymskie?

ZAMÓW

podniesienie wysokości wkładu własnego – na początku roku większość banków akceptowała wkład własny na poziomie 10 proc., podczas gdy dziś przez banki oczekiwany jest wkład własny na poziomie 20 proc.,

oczekiwanie wyższych niż dotychczas zarobków od potencjalnych kredytobiorców – banki wychodzą z założenia, że im wyższe zarobki uzyskuje klient, tym lepiej, gdyż tym mniejsze jest ryzyko, że nie zdoła on spłacić zobowiązania,

oczekiwanie stabilnej formy zatrudnienia – tuż po czasowym zamrożeniu gospodarki większość banków zaczęła rygorystycznie podchodzić do konsumentów wykonujących pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne lub od niedawna prowadzących działalność gospodarczą.

Warto zwrócić uwagę na to, że wyższe wymagania w stosunku do potencjalnych kredytobiorców skorelowane są z rosnącym zainteresowaniem nieruchomościami. Niskie oprocentowanie lokat bankowych przed pandemią koronawirusa spowodowało, że wielu inwestorów zainteresowało się właśnie rynkiem nieruchomości.

Kredyty gotówkowe – wniosek i decyzja online

Zmiany w polityce banków objęły również kredyty gotówkowe. Analogicznie jak w przypadku kredytów hipotecznych klient musi posiadać zdolność kredytową, dobrą historię kredytową i relatywnie wysokie dochody – takie, które utwierdzą analityków bankowych w przekonaniu, że kredyt zostanie spłacony. Z drugiej strony o kredyt gotówkowy wciąż jest łatwiej, co ma związek ze specyfiką tego produktu bankowego.

Kredyty gotówkowe są udzielane na krótszy okres (do 120 miesięcy), a kwota jest o wiele niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego (z reguły do 150 000 zł). To powoduje, że są one przystępniejsze i dostępne dla szerszej grupy konsumentów. Ponieważ w ostatnich miesiącach wiele banków zmieniło warunki przyznawania kredytów gotówkowych, to przed złożeniem wniosku, warto porównać aktualnie dostępne propozycje. Pomoże w tym ranking kredytów gotówkowych.

Dobre zestawienia kredytów gotówkowych zawierają wszystkie najważniejsze informacje o produktach. Mowa przede wszystkim o możliwej do uzyskania kwocie, wysokości oprocentowania i RRSO oraz o okresie spłaty. Jeżeli spojrzeć na aktualne oferty banków, to wysokość RRSO wynosi od 6,23 do 18,43 proc. – to jeden z głównych powodów, dla których wnikliwe porównanie ofert jest niezbędne.

Kredyt bankowe – czego można spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Według specjalistów możliwy jest zarówno scenariusz dalszego zaostrzania wymagań, jak i ich rozluźniania. Banki na bieżąco monitorują sytuację i reagują na wprowadzane przez rząd rozwiązania. W praktyce zatem trudno powiedzieć, czy już wkrótce kredyty hipoteczne i gotówkowe będą tak szeroko dostępne jak na początku roku.

Chociaż lockdown jest już za nami, to wciąż wiele osób zachowuje rezerwę – mowa przede wszystkim o ograniczaniu kontaktu z innymi osobami. Te zmiany można zaobserwować w codziennym życiu – wielu konsumentów robi choćby zakupy przez internet zamiast w galeriach handlowych. Ta ostrożność może przełożyć się również na sferę finansową – niektóre osoby mogą odłożyć swoje plany dotyczące zaciągnięcia kredytu hipotecznego czy gotówkowego na później.

Materiał Promocyjny