Na czym polega pozycjonowanie sklepów na Magento?

Sklep internetowy powinien być wygodny dla użytkowników, a właścicielom umożliwiać sprawne zrządzanie nim. Co dla klientów oznacza wygoda? Nie czują się zdezorientowani, szybko odnajdują produkty, a na etapie koszyka zakupowego otrzymują wszystkie potrzebne informacje. Co do prowadzenia sklepu, istotne będą funkcjonalności platformy e-commerce oraz możliwości optymalizacyjne strony.

Publikacja: 26.02.2021 13:40

Na czym polega pozycjonowanie sklepów na Magento?

Co łączy Magento i SEO?

Magento to otwarte oprogramowanie (z możliwością edytowania kodu źródłowego) sklepu internetowego. Ma dwie wersje: Magento Open Source i Magento Commerce. Na Magneto można zbudować sklep od podstaw albo przenieść go z innej platformy.

Magento to jedna z lepszych platform do zarządzania witrynami e-commerce, nawet tymi rozbudowanymi i obsługującymi dużą liczbę zamówień. Z uwagi na wiele rozwiązań, zwłaszcza na początku mogą pojawić się problemy z zarządzaniem sklepem. Z pewnością Magneto jest platformą przyjazną dla SEO. Pozycjonowanie sklepów na Magento jest możliwie dzięki rozwiązaniom takim jak np.:

grupowanie metadanych, które wprowadzone na początku (podczas zakładania sklepu) można później edytować,

konfiguracja mapy witryny (sitemap pozwala na indeksowanie strony przez wyszukiwarki) i jej generowanie – manualne lub automatyczne,

wysyłanie danych o produktach do Google Merchant Center z wykorzystaniem Content API for Shopping.

Magento jest zintegrowane z narzędziami Google ułatwiającymi analitykę i promocję, np. Google Analytics, Google Tag Manager (tylko w wersji Magento Commerce), Google Ads, a także pozwala zarządzać ustawieniami w zakresie polityki prywatności. Sklep można połączyć z porównywarkami cen i stronami w mediach społecznościowych. Platforma oferuje również inne narzędzia np. marketingowe, B2B, do obsługi klientów, analityki, raportowania (np. problemów na stronie), zarządzania zamówieniami.

Pozycjonowanie sklepów na Magento

Na pewno pierwszym krokiem powinna być szczegółowa analiza. Audyt SEO sklepów na Magento pozwoli wykryć problemy na stronie wpływające na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania i opracować rozwiązania naprawcze. Pozycjonowanie sklepów na Magento obejmuje słowa kluczowe, treści, architekturę strony, linki. Optymizacji zostają poddane elementy takie jak sitemap, znaczniki meta title i meta description, nagłówki, pliki robots.txt, certyfikat SSL.

Jednym z częstych problemów wpływających negatywnie na pozycję w Google są powtarzające się opisy produktów i niewłaściwe opisy kategorii. Stąd też optymalizacja dotyczy opisów produktów i kategorii – należy zadbać o unikalne treści, prawidłowe nagłówki i rozmieszczenie właściwych słów kluczowych. W Magento Marketplace znajdują się rozszerzenia do optymalizacji witryny usprawniające hosting, wydajność i pomagające w monitorowaniu strony.

Pozycjonowanie Magento – do daje?

Czy pozycjonowanie jest konieczne? Jeśli chcesz, żeby Twój sklep znajdował się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, to tak. A dokładniej, jeśli zauważasz, że Twój sklep jest rzadziej odwiedzany, albo obserwujesz spadki w pozycjach, konieczna będzie optymalizacja strony sklepu pod kątem wyszukiwarek. Pozycjonowanie sklepów na Magento to proces, który pozwala znaleźć problemy związane z widocznością w wyszukiwarce i użytecznością serwisu, a następnie naprawić je.

Strony zajmujące najwyższe pozycje w SERP (na liście adresów odpowiadającym słowom kluczowym) przejmują najwięcej ruchu, zwłaszcza te w TOP3. Ruch dla sklepu internetowego oznacza sprzedaż i konwersję, za którą idzie też rozpoznawalność. Jednak sama widoczność w Google nie wystarczy, by zatrzymać potencjalnego kupującego na stronie i zachęcić do działania. Optymalizacja sklepu internetowego poprawia również doświadczenia użytkowników. Platforma Magento dostarcza narzędzia zakupowe dzięki, którym użytkownik znajdzie to, czego szuka i zrobi to w sposób, który mu odpowiada, np. przefiltruje produkty po cenie i wybierze dowolną formę płatności, a po zakupie zrecenzuje produkt.

Materiał Promocyjny

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Ekonomia
Prace artystów zamiast kolorowych kalendarzy
Ekonomia
XV Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach przyniósł nowe rekordy
Ekonomia
Recep Tayyip Erdogan zwyciężył, lira traci
Materiał partnera
Chcemy przyłączać klientów
Ekonomia
Finlandia świętuje i oferuje bezpłatne wycieczki. Jest jeden warunek