Od czego zacząć? Przede wszystkim od dobrego pomysłu oraz determinacji. Tak twierdzą przedstawiciele firmy VITBERG z Nowego Sącza. I dodają jeszcze trzeci składnik własnego sukcesu – unijne pieniądze.
VITBERG, dzięki dotacji z Programu Inteligentny Rozwój (POIR), prowadzi prace badawczo-rozwojowe nad wielofunkcyjnym stołem do rehabilitacji. Innowacyjne rozwiązanie przełoży się bezpośrednio na korzyści dla klientów.

– Zmniejszymy wysiłek fizyczny fizjoterapeutów. Jednocześnie wprowadzimy narzędzie pozytywnie oddziałujące na kluczowe układy pacjentów: oddechowy, limfatyczny czy krążeniowy – mówią przedstawiciele firmy.

Jak to się stało, że niewielka firma pracuje nad tak innowacyjnym produktem?

Dotacje na innowacje

Firma z Nowego Sącza od lat szukała innowacyjnych rozwiązań. Natomiast Fundusze Europejskie pozwoliły jej rozwinąć skrzydła.

– Vitberg samodzielnie opracowuje i bada swoje produkty do wibroterapii (forma fizykoterapii) od ponad 25 lat. W tym czasie wiele się zmieniło. Chociaż zabrzmi to zabawnie, to realizowaliśmy prace badawczo-rozwojowe w czasach, kiedy nikt tego w Polsce tak nie nazywał – mówią przedstawiciele firmy. Wielkim krokiem naprzód było nawiązanie pierwszej współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie.
– Dzięki, nieżyjącemu już, prof. Aleksandrowi Tyce – ówczesnemu rektorowi uczelni – przekonaliśmy się, że projektów B+R nie należy się bać i warto przy nich współpracować z uczelniami – dodają pracownicy przedsiębiorstwa.

Jak wejść na ścieżkę rozwoju?

Posłuchaj podpowiedzi tych, którzy już to zrobili.

Bądź zdeterminowany w poszukiwaniu innowacyjnych pomysłów.

Zaangażuj odbiorców produktów oraz świat nauki w proces tworzenia nowych rozwiązań.

Postaraj się o wsparcie z Funduszy Europejskich oraz dodatkowych programów, które promują innowacyjność.

A co z tymi, którzy chcą rozpoczynać działalność B+R, ale nie wiedzą, jak się za to zabrać?

Zrób pierwszy krok z Innovation Coach

Przedsiębiorstwa, które chcą rozpocząć własne działania B+R i nie korzystały wcześniej z Funduszy Europejskich, nie są skazane wyłącznie na siebie. Skorzystaj z pomocy eksperckiej dostępnej w Innovation Coach. Otrzymasz pomoc dedykowanego, branżowego eksperta. To on oceni potencjał Twojej firmy. Wskaże Ci kierunki rozwoju i możliwość wprowadzenia innowacji, a nawet źródła ich finansowania z Funduszy Europejskich. To dużo, ale jeszcze nie wszystko…

Skąd wziąć innowacyjny pomysł?

Firma Vitberg zaangażowała się w prace B+R oraz badanie opinii swoich klientów.

–  Od wielu lat poznajemy specyfikę zawodu fizjoterapeuty i potrzeby pacjentów. Nie jest to łatwe zadanie, ale dzięki niemu pojawił się pomysł na opracowanie specjalistycznego, aktywnego stołu do rehabilitacji. Będzie on odpowiadał na potrzeby zarówno jednych, jak i drugich – mówią przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Sami eksperci Innovation Coach przyznają, że ten pierwszy etap jest dość trudny. Dlatego tym bardziej warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób.

–  Szukanie obszarów innowacji to złożony proces. Trzeba być na bieżąco z trendami w swojej branży, wiedzieć, czym zajmuje się konkurencja w Polsce i za granicą. Dobrze jest łączyć rozwiązania z kilku dziedzin w celu wypracowania produktów i usług nie istniejących dotychczas na rynku – mówi dr inż. Joanna Trafiałek, ekspert Innovation Coach, na co dzień współpracująca z firmami.
W takich działaniach potrzebne jest nie tylko wsparcie merytoryczne, ale również zapewnienie sobie źródła finansowania, na przykład z unijnych dotacji.

Prawda i mity na temat innowacji

Dr Trafiałek wskazuje, że nadal funkcjonuje wiele mitów na temat działalności B+R w sektorze MŚP.
– Niektórzy przedsiębiorcy sądzą, że aby prowadzić takie badania, trzeba mieć laboratorium wyposażone w drogie sprzęty. Inni są zdania, że nie mają odpowiednio wykształconych pracowników lub brakuje im miejsca na prowadzenie tego rodzaju działań. Jeszcze inni, że ich „proste” lub „gospodarcze” pomysły służą wyłącznie usprawnieniu ich codziennej pracy i nie stanowią innowacji. Wszystkie te obawy warto przedyskutować z ekspertem, który podpowie rozwiązania i rozwieje wątpliwości. 

Fundusze Europejskie są przecież po to, aby pomóc firmom wchodzić na kolejny poziom rozwoju. Przykład firmy Vitberg pokazuje, jak niewielkie przedsiębiorstwo może skorzystać z dotacji w wysokości ponad 1,8 mln zł. Ale też, jak ważna jest gotowość do współpracy z uczelniami.
– Wsparcie funduszy unijnych bez wątpienia pomogło nam we wprowadzeniu tego ambitnego projektu, który zakończy się szeregiem publikacji. Opracują je naukowcy z AWF w Krakowie. Jest to, według naszej wiedzy, największy projekt badania wpływu wibroterapii na organizm człowieka, jaki kiedykolwiek był realizowany w Polsce. Uzyskane wyniki są na bieżąco uwzględniane w prototypie nowego stołu, opracowywanego w dziale badawczo-rozwojowym naszej firmy – z dumą podkreślają pracownicy Vitberg.

Warto pamiętać, że taka współpraca z uczelnią może być również w dużej mierze finansowana z unijnej dotacji. Bo żeby rozpocząć innowacyjne działania, wcale nie trzeba być technologicznym gigantem z własnym laboratorium. Jaki z tego wniosek?

Zacznij działać i wykorzystaj świetne perspektywy

Prace badawczo-rozwojowe to podstawowe źródło innowacyjności w firmach – zwłaszcza tych małych i średnich. Dlatego to one właśnie dostaną mocne wsparcie z unijnych pieniędzy. Jesteśmy obecnie na przełomie dwóch okresów wydatkowania Funduszy Europejskich. Jeden właśnie się kończy, a zasady kolejnego są w trakcie tzw. konsultacji społecznych. Oznacza to, że zostały już opracowane i teraz są poddane pod dyskusję konkretnych środowisk, których te rozwiązania dotyczą.
Wykorzystaj ten czas na przemyślenie swoich pomysłów. A co, jeśli rozważasz prace B+R i innowacje, ale nie masz jeszcze sprecyzowanego planu? Skorzystaj z bezpłatnej pomocy doświadczonych ekspertów z programu Innovation Coach. Więcej na stronie https://www.innovationcoach.pl

Do nowej perspektywy warto przygotować się już dziś, bo w latach 2021-2027 z Funduszy Europejskich zostaną przeznaczone ogromne sumy na rozwój innowacyjności w firmach. Większość tych pieniędzy trafi właśnie do przedsiębiorstw, które zaangażują się w działalność badawczo-rozwojową. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-na-lata-2021-2027/

Już dziś skorzystaj z programu pilotażowego!

Rozwój firm przez prace B+R jest i będzie wspierany przez unijne dotacje. Podobnie jest z innowacjami wykorzystującymi cyfryzację i nowe technologie. Jeśli działasz w sektorze MŚP i planujesz zmiany w tych dziedzinach, weź udział w pilotażowym konkursie, który właśnie startuje! Granty czekają na firmy produkcyjne, które podejmą wyzwanie transformacji swoich procesów i rozwiązań w kierunku Przemysłu 4.0. Pieniądze (do 800 tys. zł) możesz przeznaczyć zarówno na przygotowanie procesu zmiany technologicznej, jak i jej wprowadzenie. Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak np. Big Data i analiza danych, chmury obliczeniowe, IoT (Internet Rzeczy) czy też roboty przemysłowe. Pełen katalog technologii objętych programem grantowym na stronie https://www.parp.gov.pl/component/grants/grants/przemysl-4-0#general-contact-form 

Warto podkreślić, że z grantu możesz rozliczyć również koszty przygotowania całego procesu (np. usługi doradcze). Bo nadrzędnym celem tych dotacji jest ułatwienie MŚP transformacji w kierunku cyfrowych i zaawansowanych technologicznie metod produkcji.

Więcej informacji:

Szybka ścieżka POIR https://www.poir.gov.pl/nabory/1-99/
Pilotaż Przemysł 4:0 https://www.poir.gov.pl/nabory/1-101/
Granty na Eurogranty https://www.poir.gov.pl/strony/wiadomosci/granty-na-eurogranty-nawet-280-tys-zl-na-przygotowanie-projektu-w-programow-ue/

Nie warto decyzji odkładać do jutra, bo pieniądze czekają już dziś.


Projekt finansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa

Materiał Promocyjny