fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

Kredyt konsolidacyjny — jak działa i kiedy warto po niego sięgnąć?

Kredyt konsolidacyjny to nowoczesny produkt bankowy, który pozwala zamienić kilka kredytów na jeden tańszy. Chodzi nie tylko o to, aby obniżyć koszty, ale również ułatwić spłatę. Zamiast kilku rat w różnych terminach, po konsolidacji pozostaje do spłaty tylko jedna rata w miesiącu. Jak działa konsolidacja i kiedy warto po nią sięgnąć? Podpowiadamy.

Kredyt konsolidacyjny to kredyt bankowy przeznaczony na spłatę innych kredytów i pożyczek. Sięgając po konsolidację, zastąpisz kilka aktualnie spłacanych rat jedną, niższą. Twój budżet stanie się mniej napięty, a Ty wreszcie odetchniesz z ulgą.

Jak działa konsolidacja?

Jeśli zaciągniesz kredyt konsolidacyjny, pozyskane z niego środki posłużą do spłaty rat kredytów i pożyczek, które aktualnie posiadasz. Dzięki takiemu ruchowi zastąpisz kilka zobowiązań finansowych, jednym, z niższą ratą. Obniżenie wysokości raty jest możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania oraz poprzez zmniejszenie oprocentowania.

Jeśli Twój budżet jest bardzo napięty, ryzyko opóźnień w spłacie i towarzyszącym im konsekwencji rośnie. Obniżając wysokość miesięcznych kosztów, zapewnisz sobie spokojny sen i zminimalizujesz codzienny stres. A to, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, bezcenna wartość.

Co może być przedmiotem konsolidacji?

Przedmiotem konsolidacji mogą być kredyty hipoteczne, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, a nawet zadłużenie na kartach kredytowych i debetowych. Wiele banków pozwala także skonsolidować pozabankowe pożyczki, czyli tzw. chwilówki.

Kiedy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Jeśli aktualne raty kredytów i pożyczek są dużym obciążeniem dla Twojego budżetu, ale wciąż udaje Ci się regulować je w terminie, to najlepszy moment, aby sięgnąć po konsolidację. Opóźnienia w spłacie mogą skutkować pogorszeniem historii kredytowej w BIK-u. Kiepska historia kredytowa pogorszy Twój obraz w oczach banku i może przekreślić szanse na pozyskanie finansowania.

Zanim sięgniesz po kredyt konsolidacyjny - 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

  • Jeśli rozważasz zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, to powinieneś sprawdzić, ile zapłacisz za wcześniejszą spłatę aktualnych kredytów i pożyczek. Może się bowiem okazać, że przez wysokie prowizje w danym momencie konsolidacja straci sens.
  • Decyduj, czy chcesz pozyskać dodatkowe środki na dowolny cel. Wiele banków oferujących kredyty konsolidacyjne umożliwia nie tylko spłacenie starych kredytów, ale również daje możliwość wypłacenia dodatkowej kwoty. Jeśli np. rozważasz remont mieszkania, kupno samochodu czy wymianę sprzętu RTV, to możesz takie wydatki sfinansować właśnie w taki sposób. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z takiej opcji podwyższy zadłużenie.
  • Porównaj oferty poszczególnych banków. Choć na pierwszy rzut oka oferty kredytowe wyglądają bardzo podobnie, to tylko pozory. Różnią się od siebie teoretycznie niewinnymi, lecz w rzeczywistości znaczącymi parametrami. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i dodatkowych kosztów warto porównać oferty wielu banków. Ponieważ jest to czasochłonne i wymaga odpowiedniej wiedzy, to warto skorzystać z pomocy eksperta Expandera. Otrzymasz kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu kredytowego — począwszy od porównania ofert poszczególnych banków, poprzez wybór najbardziej dostosowanej do swoich potrzeb i oczekiwań, aż do złożenia wniosku kredytowego.

Materiał Promocyjny

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA