fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

Kredyty bankowe z coraz większymi wymaganiami

Mimo że od lockdownu minęło sporo czasu, to polityka banków nie uległa zmianie – wciąż utrzymują one kurs zaostrzonej polityki wobec kredytobiorców. Oznacza to, że otrzymanie kredytu gotówkowego czy hipotecznego jest trudniejsze niż na początku bieżącego roku.

Sprzedaż kredytów w Polsce – gorsze wyniki banków

Jeżeli porównać warunki, na jakich kredyty (zwłaszcza kredyty hipoteczne) są oferowane aktualnie, a na jakich były jeszcze na początku roku, to łatwo zauważyć, że różnice są spore. Korzystne oprocentowanie wcale jednak nie przekłada się na wzmożone zainteresowanie tymi produktami. Przeciwnie, z informacji zaprezentowanych przez BIK wynika, że w sierpniu 2020 r. w porównaniu do sierpnia 2019 r. w ujęciu liczbowym banki przyznały mniej o:

  • 41,5 proc. kart kredytowych,
  • 30,1 proc. kredytów gotówkowych,
  • 21,5 proc. kredytów hipotecznych.

Gorsze wyniki banków spowodowane są zarówno mniejszym zainteresowaniem konsumentów, jak i ostrożnością samych banków. W ostatnim czasie niemal wszystkie instytucje finansowe, w tym banki, zmieniły swoją politykę – wnioski składane przez konsumentów są weryfikowane jeszcze dokładniej niż kilka miesięcy temu. Wydłużył się też czas oczekiwania na decyzję kredytową – banki dają sobie więcej czasu na prześwietlenie choćby historii kredytowej klienta.

Jako główną przyczyną powyższych wyników eksperci wskazują pandemię koronawirusa. Niepewność połączona z cięciami wynagrodzeń czy ograniczaniem poziomu zatrudnienia w firmach nie służy sektorowi bankowemu.

Wyższe wymagania banków w przypadku kredytów hipotecznych

Dzisiaj uzyskanie kredytu hipotecznego jest trudniejsze niż jeszcze kilka miesięcy temu. Dlaczego? Powodem jest zmiana w polityce banków. W odpowiedzi na pandemię koronawirusa banki wprowadziły dodatkowe wymagania. Do najważniejszych należą:

  • podniesienie wysokości wkładu własnego – na początku roku większość banków akceptowała wkład własny na poziomie 10 proc., podczas gdy dziś przez banki oczekiwany jest wkład własny na poziomie 20 proc.,
  • oczekiwanie wyższych niż dotychczas zarobków od potencjalnych kredytobiorców – banki wychodzą z założenia, że im wyższe zarobki uzyskuje klient, tym lepiej, gdyż tym mniejsze jest ryzyko, że nie zdoła on spłacić zobowiązania,
  • oczekiwanie stabilnej formy zatrudnienia – tuż po czasowym zamrożeniu gospodarki większość banków zaczęła rygorystycznie podchodzić do konsumentów wykonujących pracę w oparciu o umowy cywilnoprawne lub od niedawna prowadzących działalność gospodarczą.

Warto zwrócić uwagę na to, że wyższe wymagania w stosunku do potencjalnych kredytobiorców skorelowane są z rosnącym zainteresowaniem nieruchomościami. Niskie oprocentowanie lokat bankowych przed pandemią koronawirusa spowodowało, że wielu inwestorów zainteresowało się właśnie rynkiem nieruchomości.

Kredyty gotówkowe – wniosek i decyzja online

Zmiany w polityce banków objęły również kredyty gotówkowe. Analogicznie jak w przypadku kredytów hipotecznych klient musi posiadać zdolność kredytową, dobrą historię kredytową i relatywnie wysokie dochody – takie, które utwierdzą analityków bankowych w przekonaniu, że kredyt zostanie spłacony. Z drugiej strony o kredyt gotówkowy wciąż jest łatwiej, co ma związek ze specyfiką tego produktu bankowego.

Kredyty gotówkowe są udzielane na krótszy okres (do 120 miesięcy), a kwota jest o wiele niższa niż w przypadku kredytu hipotecznego (z reguły do 150 000 zł). To powoduje, że są one przystępniejsze i dostępne dla szerszej grupy konsumentów. Ponieważ w ostatnich miesiącach wiele banków zmieniło warunki przyznawania kredytów gotówkowych, to przed złożeniem wniosku, warto porównać aktualnie dostępne propozycje. Pomoże w tym ranking kredytów gotówkowych.

Dobre zestawienia kredytów gotówkowych zawierają wszystkie najważniejsze informacje o produktach. Mowa przede wszystkim o możliwej do uzyskania kwocie, wysokości oprocentowania i RRSO oraz o okresie spłaty. Jeżeli spojrzeć na aktualne oferty banków, to wysokość RRSO wynosi od 6,23 do 18,43 proc. – to jeden z głównych powodów, dla których wnikliwe porównanie ofert jest niezbędne.

Kredyt bankowe – czego można spodziewać się w najbliższych miesiącach?

Według specjalistów możliwy jest zarówno scenariusz dalszego zaostrzania wymagań, jak i ich rozluźniania. Banki na bieżąco monitorują sytuację i reagują na wprowadzane przez rząd rozwiązania. W praktyce zatem trudno powiedzieć, czy już wkrótce kredyty hipoteczne i gotówkowe będą tak szeroko dostępne jak na początku roku.

Chociaż lockdown jest już za nami, to wciąż wiele osób zachowuje rezerwę – mowa przede wszystkim o ograniczaniu kontaktu z innymi osobami. Te zmiany można zaobserwować w codziennym życiu – wielu konsumentów robi choćby zakupy przez internet zamiast w galeriach handlowych. Ta ostrożność może przełożyć się również na sferę finansową – niektóre osoby mogą odłożyć swoje plany dotyczące zaciągnięcia kredytu hipotecznego czy gotówkowego na później.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA