fbTrack
REKLAMA

Ekonomia

Kredyt gotówkowy – o czym musisz wiedzieć?

Foto: im_coco/Shutterstock
Pozyskanie dodatkowej gotówki na dowolny cel jest niezwykle proste dzięki ofercie kredytów gotówkowych. Przed zaciągnięciem zobowiązania warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, aby znaleźć najlepszą propozycję.

Kredyty gotówkowe to jedne z najchętniej wybieranych produktów kredytowych w naszym kraju. Od innych propozycji odróżnia je przede wszystkim elastyczność i duża swoboda wyboru: to od kredytobiorcy zależy, na co przeznaczy uzyskane w ten sposób środki. Przekłada się to także na mniejszą liczbę formalności i – przynajmniej w większości przypadków – zdecydowanie uproszczone wnioskowanie. Kredyty gotówkowe jednak znacznie się od siebie różnią: obok niewielkich pożyczek na drobne sumy możemy w ten sposób uzyskać również bardzo duże wsparcie finansowe, co w znacznym stopniu wpływa zarówno na wymogi formalne, jak i warunki spłaty zobowiązania. Przed złożeniem wniosku warto poznać podstawowe pojęcia i narzędzia, dzięki którym możliwe stanie się pozyskanie najtańszej gotówki.

Jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy?

Duże zainteresowanie kredytami gotówkowymi przekłada się na ofertę banków w tym zakresie. Każda instytucja przygotowała dla swoich klientów pakiet różnorodnych propozycji, dostosowanych do konkretnych potrzeb i możliwości finansowych. Znalezienie najlepszego produktu nie jest wobec tego proste. Z pomocą przychodzą jednak praktyczne narzędzia. Jednym z nich jest ranking Bankier Smart. Dzięki niemu w ciągu kilku sekund poznasz spersonalizowaną ofertę kredytów gotówkowych, dostosowanych do Twoich aktualnych potrzeb. Poznasz także konkretne koszty, z którymi będzie wiązało się zobowiązanie, oraz najważniejsze informacje na jego temat, w tym RRSO czy wysokość prowizji. W praktyce: błyskawicznie, bez wychodzenia z domu zdobędziesz komplet danych niezbędnych do podjęcia właściwej decyzji.

RRSO to podstawa

Analizując oferty kredytów gotówkowych, najczęściej zwracamy uwagę na oprocentowanie. Nie zawsze pozwala jednak na określenie, ile w rzeczywistości będzie kosztować nas pożyczka. Najważniejszą informacją z punktu widzenia kredytobiorcy jest wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Ta uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale również inne opłaty związane z kredytem, w tym prowizje i koszt dodatkowych usług, oraz przedstawia je w ujęciu rocznym. Co ważne: zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim każda instytucja udzielająca kredytów tego typu jest zobowiązania do przedstawienia RRSO i zaprezentowania go w sposób jasny i zrozumiały także na materiałach reklamowych. Z punktu widzenia klienta to spore udogodnienie: pozwala w łatwy sposób znaleźć najkorzystniejszą ofertę oraz poznać realne koszty roczne, z jakimi będzie wiązała się spłata.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy

W przeciwieństwie do kredytów celowych, takich jak kredyty hipoteczne czy samochodowe, wzięcie kredytu gotówkowego wiąże się ze zdecydowanie mniej skomplikowanym wnioskowaniem. Dużo w tej materii zależy jednak przede wszystkim od kwoty, którą chcemy uzyskać. Procedura przy mniejszej pożyczce do kilku tysięcy złotych zwykle ogranicza się do podstawowej weryfikacji klienta. Często wystarczy wówczas oświadczenie o osiąganych zarobkach i wyciąg z konta osobistego. Jeżeli kredytobiorca prowadzi w danym banku ROR, zwykle wnioskowanie jest jeszcze prostsze i opiera się na analizie wpływów. Warto jednak mieć świadomość, że kredyty gotówkowe mogą również opiewać na zdecydowanie wyższe sumy: nie brakuje ofert sięgających nawet kilkuset tysięcy złotych. W takim przypadku konieczne stanie się przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia oraz zaświadczeń o osiąganych dochodach.

Zdolność kredytowa ma znaczenie

Niektórzy klienci sądzą, że proste wnioskowanie o kredyty gotówkowe wynika z rezygnacji z weryfikacji ich zdolności kredytowej. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Przywołana wcześniej ustawa o kredycie konsumenckim nakłada na instytucje obowiązek oceny ryzyka, a więc zdolności klienta do regulowania zobowiązania. Bank korzysta w tym celu z różnych kanałów i od wyników uzależnia wydanie pozytywnej decyzji. Może się więc okazać, że pomimo atrakcyjnych reklam zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągniecie kredytu gotówkowego. Choć to samo w sobie może być przykrym doświadczeniem, warto spojrzeć na nie jak na znakomitą ochronę interesów klienta. Ostatecznie powinien być to także bodziec do zmian w strukturze domowego budżetu i życia finansowego.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Przede wszystkim należy rozwiać mit, że zdolność kredytowa to czynnik, na który nie mamy jakiegokolwiek wpływu. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej: pracujemy na nią całe życie, a podejmowanie odpowiedzialnych decyzji może nie tylko umożliwić nam uzyskanie kredytu w żądanej wysokości, ale również wpłynąć na proponowane warunki. W wielu przypadkach zwiększenie zdolności kredytowej jest bardzo proste i nie wymaga jakichkolwiek wyrzeczeń. Oto kilka uniwersalnych porad:

  • Uporządkuj swoje finanse: warto pamiętać, że każdy kredyt gotówkowy, nawet stosunkowo niewielki, to jednak zobowiązanie finansowe, które będzie trzeba spłacać. Należy więc w odpowiedni sposób uporządkować swoje finanse, co ułatwi zachowanie płynności i wpłynie pozytywnie na ocenę bankowych analityków. Dobrym pomysłem jest np. prowadzenie budżetu domowego i poddawanie szczegółowej analizie zarówno wydatków, jak i wpływów.
  • Pozbądź się zbędnego zadłużenia: często na drodze do kredytu stają poprzednie zobowiązania. Jeżeli więc spłacamy dalej inne kredyty gotówkowe czy ratalne, dobrze spłacić je przed skorzystaniem z kolejnej pożyczki. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w oczach banku jesteśmy dłużnikami. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku posiadaczy kart kredytowych lub przyznanych debetów. Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu zdolności kredytowej, zastanów się, czy naprawdę ich potrzebujesz.
  • Zredukuj wydatki i zwiększ dochody: oczywiście z perspektywy banku kluczowe jest to, czy środki, którymi dysponujemy, pozwolą na spłatę zobowiązania nie tylko w bieżącym momencie, ale również w przyszłości. Siłą rzeczy bardzo przekonującym argumentem jest więc osiąganie jak najwyższych przychodów i jednoczesna redukcja kosztów. To nie tylko dobra rada z punktu widzenia zwiększenia zdolności kredytowej, ale klucz do zyskania finansowej niezależności i bezpieczeństwa.

Czy kredyt gotówkowy bez baz istnieje?

Z punktu widzenia instytucji udzielającej kredytu gotówkowego najważniejsza jest wiarygodność klienta. W jej ocenie najbardziej pomocne okazują się bazy, takie jak BIK, BIG czy KRD. W praktyce: niesolidni dłużnicy, których dane widnieją w rejestrach, mają bardzo nikłe szanse na uzyskanie kredytu w banku. Popularne „czyszczenie baz” nie daje natomiast żadnych rezultatów: jeżeli przedstawione w nich informacje są prawidłowe lub nie uległy przedawnieniu, konsument nie ma wpływu na zawartość baz. Jedyną alternatywą pozostają wówczas prywatne firmy pożyczkowe, określane również mianem parabanków. W wielu przypadkach oferują pożyczki gotówkowe bez uprzedniej weryfikacji rejestrów dłużników. Warto jednak mieć świadomość, że znajduje to przełożenie na koszty: wysokie RRSO oraz opłaty dodatkowe sprawiają, że najczęściej nie są to korzystne propozycje. W wielu sytuacjach bezpośrednio zagrażają stabilności finansowej i wypłacalności, dlatego w przypadku osób zadłużonych lub borykających się z problemami z regulowaniem zobowiązań warto przede wszystkim zastanowić się nad alternatywnymi źródłami dochodu i sensem dalszego zadłużania się. Ostatecznie odmowna decyzja kredytowa powinna być także ważnym impulsem do wprowadzenia zmian w swoim życiu finansowym.

Materiał Promocyjny 

REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA