Tego dnia w szkolna społeczność poprzez projekcje filmów, plakaty, wykłady czy specjalne zajęcia podkreślała jedność z gejami, lesbijkami, osobami biseksualnymi i transseksualnymi.

Ostatecznie szkół, które wzięły udział w akcji, było mniej, bo po fali protestów – zarówno medialnych, jak i ze strony rodziców  - część szkół się wycofała. Ile? Nie wiadomo, bo organizator nie podał takich informacji.

W czwartek napisaliśmy o 2. LO im. Stanisława Staszica. Dyrekcja tej placówki zrezygnowała z akcji z uwagi na bezpieczeństwo uczniów. Jak tłumaczy, pojawiły się  „groźby i żądania rozprawienia się z organizatorami wydarzenia, pochwały metod stosowanych wobec mniejszości w reżimach nazistowskich i komunistycznych. Pojawiły się sugestie przygotowań do zorganizowania agresywnych akcji w otoczeniu szkoły”.

„Tęczowy piątek” odwołano także w III LO w Poznaniu oraz w II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, w którym uczył się prezydent Andrzej Duda. „Decyzją Dyrekcji II Liceum, po konsultacji m.in. z kurator oświaty, na neutralną akcję mającą na celu zapobieganie przemocy wynikającej z homofobii, polegającą na wywieszeniu plakatu, zwana 'tęczowym piątkiem', dyrekcja nie wyraża zgody” – podał na swoim profilu na Facebooku samorząd uczniowski tej placówki i przeprosił za zaistniałą sytuację. „Równocześnie informujemy, że akcja NIE miała na celu promocji żadnych środowisk - ani społecznych, ani politycznych, a jedynie zapewnić komfort psychiczny nauki w liceum” – napisali uczniowie.  

Wydarzenie odwołano także w Zespole Szkół Chemicznych w Bydgoszczy. Zrobiono to w ostatniej chwili, a dyrekcja twierdzi, że decyzję taką podjęto pod naciskiem rodziców.

Kampania Przeciwko Homofobii protestuje jednak przeciwko pojawiającemu się przekazowi, że to rodzice nie chcą, by przedstawiciele organizacji wchodzili do szkół. Na swojej stronie internetowej opublikowali oświadczenia rodziców (głównie homoseksualnych lub osób niebinarnych), którzy przekonują, że takie akcje są ważne dla osób o odmiennej orientacji seksualnej, by lepiej poczuły się w szkole.