Egzamin z języka polskiego zdaje dziś 377 tysięcy uczniów ósmych klas. Na rozwiązanie testów mają 120 minut, dla dyslektyków ten czas może być przedłużony do 180 minut.

Czytaj także: PiS weźmie nauczycieli głodem

Jutro - matematyka. Egzamin będzie trwał 100 minut (z możliwością przedłużenia do 150). Środowy test z języka obcego ma trwać 90 minut (plus ewentualnie 45).

Egzamin ósmoklasisty jest konsekwencją reformy edukacji minister Anny Zalewskiej i odbywa się po raz pierwszy.

Jego wynik, który uczniowie poznają 14 czerwca, jest podstawą do przyjęcia (lub nie) do wybranej przez ucznia szkoły średniej.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zaapelował do nauczycieli, by egzaminy w szkołach podstawowych toczyły się bez zakłóceń i podtrzymał swoje zaproszenie do rozmów przy okrągłym stole - ale po świętach.

Termin ten krytykuje ZNP, któremu zależy na jak najszybszym spotkaniu z premierem.

Skrytykowała go zarówno rzeczniczka związku, pytając, czy rząd do świąt nie pracuje, oraz przewodniczący ZNP Sławomir Broniarz. Jego zdaniem premier ma w rękach znacznie silniejsze środki niż apele do rozwiązania konfliktu z nauczycielami.

Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał, że rządowi bardzo zależy na rozmowach ze strajkującymi, ale obecnie jest skupiony na "organizacji egzaminów". Dworczyk zadeklarował, że jutro lub pojutrze z KPRM wyjdzie zaproszenie do rozmów dla nauczycieli. Minister przekonywał, że partia rządząca bardzo poważnie traktuje środowisko nauczycielskiej,  ale strajk się "radykalizuje".

Są w kraju szkoły, w których nauczyciele zawiesili strajk na czas egzaminów i to oni są w komisjach egzaminacyjnych, w innych - członkowie komisji to osoby z zewnątrz, np. ze szkół prywatnych lub społecznych.