Studenci Białoruscy relegowani z uczelni mogą odbyć pełne studia na Uniwersytecie Warszawskim w ramach Programu Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego - informują władze największej polskiej uczelni.

Dzisiaj przez Pałacem Kazimierzowskim na Uniwersytecie Warszawskim umieszczone zostały flagi biało - czerwono -białe. – Nasza społeczność akademicka popiera wszystkich, którzy chcą wolnej, demokratycznej, obywatelskiej i praworządnej Białorusi. Chcemy przekazać Wam wyrazy uznania i naszej solidarności. Dajecie przykład do naśladowania – powiedział prof. Marcin Pałys, rektor UW. I zapowiedział rozszerzenie działań wspomagających "osoby krzywdzone działaniami władz białoruskich".

W związku z obecną sytuacją na Białorusi i przewidywanym wzrostem liczby osób represjonowanych postanowiono uruchomić dodatkowy nabór w ramach Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego. Jak informuje uczelnia studenci relegowani z uczelni na Białorusi otrzymują stypendia na pełne studia w Polsce, a także roczne staże kształceniowe w Warszawie.

Na UW program prowadzi Studium Europy Wschodniej. Przyjmowanie aplikacji rozpocznie się się 31 sierpnia 2020 r. Wnioski przyjmowane będą, aż do wyczerpania limitu miejsc. Jego wielkość jest ustalana z ministerstwem nauki. Dane na ten temat będą w przyszłym tygodniu - poinformowała nas Olga Laska z Biura Prasowego UW.

Więcej informacji na temat programu, zasad kwalifikacji, a także wymogów formalnych znajduje się na stronie SEW UW.

Uczelnia przypomina, że przy Studium Europy Wschodniej działa także Centrum Studiów Białoruskich, w którym pracują między innymi badacze zwolnieni z uczelni białoruskich z powodów politycznych. – Uniwersytet Warszawski zamierza zaprosić do współpracy kolejnych wykładowców i badaczy z Białorusi, jeśli spotkają ich represje – zapowiada prof. Marcin Pałys.