- Staję przed państwem jako prezydent Warszawy, ale również jako wykładowca akademicki, jako rodzic. Obserwowaliśmy to, w jaki sposób rządzący niszczą polską szkołę, wprowadzając olbrzymi chaos w latach poprzednich. Obserwowaliśmy ataki na nauczycieli, obserwowaliśmy kumulacje roczników - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- W ostatnich miesiącach polska szkoła borykała się z problemami związanymi z epidemią, gdzie my wszyscy samorządowcy staraliśmy się organizować prace szkół, gdzie nauczycieli wykazali się prawdziwym heroizmem, ale wszyscy wiemy, że dzisiaj polska szkoła ma mnóstwo problemów. Choćby powrót do normalności po epidemii  - kontynuował.

- Jaka jest odpowiedź rządzących? Próbują ją upartyjnić, próbują wprowadzić indoktrynację zamiast szkoły nowoczesnej, szkoły, który uczy otwartych postaw, uczy samodzielnego myślenia. Dzisiaj rządzący chcą sami formować uczniów. Nie ma na to naszej zgody. My chcemy szkoły uspołecznionej, nowoczesnej, która uczy myślenia - powiedział Trzaskowski.

- Zwrócę się do swoich koleżanek i kolegów z Koalicji Obywatelskiej o przygotowanie wniosku o odwołanie ministra Czarnka - zadeklarował.