Kilkanaścioro dzieci wraz z rodzicami uczestniczyło w piątek w promocji amerykańskiej książki o pingwinach homoseksualistach „Z Tango jest nas troje”. Kontrowersje wzbudziło miejsce prezentacji – Centrum Zabaw Twórczych Edward w Gdańsku-Oliwie. W placówce tej funkcjonuje niepubliczne przedszkole.

– Taka promocja to skandal i powinna być całkowicie zakazana nie tylko w Gdańsku, ale i w całej Polsce – przekonuje Andrzej Jaworski, poseł PiS. Pomorscy działacze PiS rozpoczęli właśnie akcję pod hasłem „Kampania przeciw demoralizacji”.

– Uważamy, że powinniśmy pójść za przykładem parlamentu litewskiego i zabronić szerzenia takich treści wśród dzieci i młodzieży – mówi Jaworski.

Przeciw promocji książki od kilku dni protestowała też Młodzież Wszechpolska. Jej działacze próbowali wejść na piątkową imprezę, ale nie zostali wpuszczeni.

Z udziału w promocji zrezygnował natomiast Robert Biedroń z Kampanii przeciw Homofobii, wydawca kontrowersyjnej książki.

Czy wystraszył się Młodzieży Wszechpolskiej?

[wyimek]Na promocję nie wpuszczono działaczy Młodzieży Wszechpolskiej[/wyimek]

– Wycofałem się spod przedszkola, żeby nie wzbudzać agresji – mówi „Rzeczpospolitej” Biedroń. – Zresztą zgodnie z programem moja obecność nie była tam przewidywana.

Ale „Z Tango jest nas troje” broni: – Ta książka uczy miłości. Tego nas uczył Jezus Chrystus. Na pewno by ją pochwalił.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Działacz Kampanii przeciw Homofobii zaznacza, że do udziału w promocji i kupna książki nikt nikogo nie zmusza.

Pomorscy politycy Prawa i Sprawiedliwości oskarżają władze miasta o to, że udzieliły wsparcia organizatorom kontrowersyjnej promocji.

– To skandal – twierdzi Jaworski.

Gdańscy urzędnicy zaprzeczają, by magistrat wspomagał promocję.

„Biuro Gdańsk 2016 – Europejska Stolica Kultury jedynie wsparło debatę wokół książki, która odbywa się na Uniwersytecie Gdańskim” – napisali w komunikacie. 

W debacie zorganizowanej wieczorem na tej uczelni uczestniczył m.in. Robert Biedroń.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.kubiak@rp.pl]p.kubiak@rp.pl[/mail]