Podręcznik do HiT zakazany w jednej ze szkół. Pierwsza taka decyzja

Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz poinformował, że w szkole znajdującej się na terenie miasta zakazane będzie korzystanie z podręcznika do Historii i teraźniejszości autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Publikacja: 18.08.2022 15:49

Podręcznik do HiT zakazany w jednej ze szkół. Pierwsza taka decyzja

Foto: Fotorzepa / Jakub Dobrzyński

"Stop nieprawdziwej retoryce PiSu. W zarządzanym przeze mnie LO MS w Ustrzykach Dolnych wprowadzam zakaz korzystania z podręcznika Historia i teraźniejszość. Nauczyciel prowadzący przedmiot będzie realizował podstawę programową z przygotowanych przez siebie indywidualnych materiałów, które szkoła będzie bezpłatnie przekazywała uczniom. Decyzję tą podjąłem w pełni świadomie, biorąc jej wszystkie konsekwencje na siebie" - poinformował burmistrz Ustrzyk Dolnych.

Czytaj więcej

Joanna Lichocka: Fragment o in vitro z podręcznika do HiT musi zostać usunięty

Podręcznik od samego momentu publikacji wywoływał wiele kontrowersji. Pedagodzy zarzucali mu, że ma formę eseju, przez co nie będzie rozumiany przez uczniów. Zarzucano także manipulowanie faktami i jego upolitycznienie poprzez nadmierne wyeksponowanie tematyki kluczowej dla rządzącej partii i urzędującego ministra, takiej jak „ideologia gender” czy „ideologia ekologizmu”.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, zawierał on także nieodpowiednie treści. Był to szczegółowy opis kontaktów pedofilskich jednego z francuskich polityków. Po fali oburzenia minister edukacji Przemysław Czarnek poinformował, że problematyczny opis został mocno skrócony.

W czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał, że fragment dotyczący metody in vitro "mógłby rzeczywiście zniknąć, aby chronić dzieci poczęte metodą in vitro".

Czytaj więcej

Czarnek zmienia zdanie ws. podręcznika do HiT. "Ten fragment mógłby zniknąć"

„Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju »produkcję«”? – można przeczytać w podręczniku prof. Wojciecha Roszkowskiego, który został dopuszczony przez MEiN.

Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko
Edukacja
Olimpiada z chemii przepustką do dobrego liceum? MEN nie mówi „nie”