– Wyprawka jest potrzebna dzieciom, żeby nie musiały się wstydzić, że mają stare albo używane rzeczy – mówi pan Zbigniew, dziadek dwojga dzieci z Lublina, który zastępuje im rodziców. Otrzyma on od Caritasu dla wnucząt tornistry ze szkolnym wyposażeniem. Jeden z nich spakują w tę środę prezydent Andrzej Duda wraz z żoną Agatą.

Do akcji charytatywnej „Tornister pełen uśmiechu" dołączyli w ubiegłym roku. W tym wyposażą pięć plecaków. – Trafią one także do dwójki stypendystów naszego programu „Skrzydła" i dwójki innych dzieci, które są pod naszą opieką – mówi Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska.

– Akcja zrodziła się w 2009 r. jako nasza odpowiedź na potrzeby dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Z czasem objęła całą Polskę – opowiada o. Hubert Matusiewicz, wicedyrektor Caritas Polska.

Szacuje się, że w tym roku przybory szkolne trafią do ok. 50 tys. uczniów. W ubiegłym roku najwięcej, bo 8 tys. plecaków wyposażono w diecezji przemyskiej, w tym roku tyle samo ma zebrać diecezja zielonogórsko-gorzowska.

Jak wziąć udział w akcji? W diecezjach i w parafiach można odebrać plecaki, które trzeba wypełnić zeszytami, kredkami czy farbami. – W tornistrach są kartki z listą potrzebnych przyborów – mówi Paweł Kęska. Gotowe wyprawki oddaje się do kościoła lub diecezjalnej Caritas do 21 sierpnia.

Akcje można też wesprzeć wysyłając esemesa o treści „Tornister" na numer 72052 (2,46 zł z VAT) oraz wpłacając pieniądze na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Tornister".

Partnerami tegorocznej edycji są firmy Space Digital i Semi Line. „Rzeczpospolita" jest jej patronem medialnym.