Uroczystość wręczenia nagród odbyła się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Poprzedziła obchodzony w sobotę Dzień Edukacji Narodowej.

Marta Florkiewicz-Borkowska uczy języka niemieckiego, zajęć technicznych, artystycznych, jest opiekunką Samorządu Uczniowskiego, trenerką, edukatorką. Pasjonuje się nowymi technologiami w edukacji; od kilku lat realizuje z uczniami projekty w unijnym programie eTwinning, w ramach którego za pomocą wszelkich możliwości komunikacyjnych, jakie daje technologia informatyczna pracują wspólnie nad różnymi zagadnieniami i problemami ze swoimi rówieśnikami z innych krajów europejskich.

Pracowała w Publicznym Gimnazjum nr 3, włączonym obecnie w Szkołę Podstawową im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach (woj. śląskie).

Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Ewa Broda - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 5 im. Józefa Wybickiego w Mińsku Mazowieckim i Alicja Gałęziowska - nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 2 im. Ks. Jana Twardowskiego w Nowym Sączu, po przekształceniu w Szkole Podstawowej nr 3 im. J. Kochanowskiego.

Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Otrzymała go Dominika Kulczyk, prezes i współzałożycielka Kulczyk Foundation.

Tytułem "Inicjatywa Edukacyjna Roku 2017" uhonorowano zaś Program Samsung Mistrzowie Kodowania.

Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz piętnasty. Zorganizował go tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Spośród nich jury wyłoniło 13 nominowanych do tytułu.

Przewodniczący jury podkreślał we wtorek, że nauczyciel to zawód społecznego zaufania, a także taki, w którym nauczyciele są przywódcami. "Dzieci biorą z nas przykład, ale również młodzież. Czyli to jest takie przywództwo nieintencjonalne. (...) Zastanawiamy się nad tym, jak te talenty przywódcze rozwijać. Chcielibyśmy, żeby nauczyciele jako przywódcy potrafili wskazać drogi rozwoju, wskazać możliwości, zdiagnozować potencjał dzieci i pokazać, że cały świat stoi przed nimi otworem, że wszystko mogą osiągnąć" - mówił Kwiatkowski.

W ubiegłym roku tytuł "Nauczyciela Roku" otrzymała Joanna Urbańska, nauczycielka biologii, chemii i fizyki w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku w woj. mazowieckim.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.