Wprowadzone przez rząd ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej miały obowiązywać do 9 kwietnia. Minister zdrowia ogłosił w środę, że okres obowiązywania restrykcji zostanie przedłużony do 18 kwietnia, a w przyszłym tygodniu zapadną kolejne decyzje. - Trzeba się liczyć, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia - mówił.

Dowiedz się więcej: Obostrzenia przedłużone, mogą obowiązywać w okresie majówki

Na konferencji prasowej Adam Niedzielski był pytany, czy rekomenduje powrót dzieci do szkół w kwietniu.

- Jeżeli chodzi o kwestie edukacyjne, bez względu na poziom edukacji, o którym mówimy - jak rozumiem, najbardziej interesująca jest kwestia przedszkoli i klas 1-3 (szkół podstawowych) - to oczywiście to są priorytetowe kierunki luzowania obostrzeń, w tym sensie, że pierwsze kroki, jakie będziemy wykonywali przywracając normalność to będą właśnie powroty do przedszkoli i powroty do klas 1-3 - powiedział minister.

- Mam nadzieję (...), że jeszcze w kwietniu przedszkola i klasy 1-3 wrócą do nauczania, przedszkola w trybie zwykłym, a klasy 1-3 co najmniej w trybie hybrydowym - oświadczył Niedzielski.

- Myślimy przede wszystkim o przywracaniu edukacji - deklarował.

Z powodu decyzji rządu Mateusza Morawieckiego od 27 marca znów zamknięte są żłobki i przedszkola. Wyjątkiem objęto sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Czytaj także: Rząd nie widzi powodu, by zmieniać termin matur

Od 20 marca nauka zdalna ponownie obowiązuje we wszystkich szkołach. 17 marca Niedzielski zapowiadał, że powrót do nauczania hybrydowego w klasach 1-3 nastąpi najprawdopodobniej po świętach Wielkiejnocy.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Mamy nadzieję, że uczniowie jednak wrócą do szkół, być może jeszcze w kwietniu, jeśli to będzie możliwe ze względu na epidemię, a najpóźniej w maju i w czerwcu - mówił we wtorek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.