Wizyta szefa resortu nauki w Częstochowie miała związek z inauguracją 5. Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, który honorowym patronatem objęli premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

Czarnek poinformował o swojej decyzji w mediach społecznościowych.

"Dziś obchodzimy Piąty Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. To doskonała okazja, aby ogłosić powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki, w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce" - napisał.

Zdaniem ministra Polska ma wielu wspaniałych biblistów i obecnie jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki. - Stworzenie nowej dyscypliny - biblistyki - z pewnością pomoże w jej rozwoju - oświadczył Czarnek.

W Częstochowie Czarnek uczestniczy również w XI Ogólnopolskim Kongresie Nauczycieli Wychowania do Życia w Rodzinie. Głównym tematem konferencji jest rola nauczyciela-konsultanta w promowaniu wartości rodzinnych.

Zapewnił, że w roku szkolnym 2021/2022 "wychowanie do życia w rodzinie będzie priorytetem w kierunkach realizacji polityki oświatowej państwa".

- W rozporządzeniu dotyczącym kształcenia nauczycieli wprowadzamy zmiany, dzięki którym powstanie 10 silnych ośrodków w Polsce, w których nauczyciele będą mogli się kształcić i uzyskiwać uprawnienia nauczyciela wychowania do życia w rodzinie - poinformował szef resortu.