[link=http://www.rp.pl/galeria/10,9,438817.html]Zobacz galerię[/link]

Duże emocje budziła sala bajek, przejścia do której strzeże lustrzana kurtyna, na której widać zwiedzających. By zwiedzić kolejne sale maluchy biorą udział w licznych zabawach. Oficjalne otwarcie Centrum odbędzie się 1 maja.

- Centrum nie jest parkiem rozrywki ani disneylandem. Jego misją jest pokazanie świata bajki w ten sposób, by dzieci po powrocie do domu sięgały po książki - powiedziała dyrektor instytucji Magdalena Janiak-Jaskółowska.

- Nie mamy karuzeli, ani zjeżdżalni. Chcemy, aby dzieci bawiły się u nas mądrze i rozwijały, a nie tylko wyszumiały. Stąd wynika wyjątkowość tego miejsca - oznajmiła.

Według niej, drugiego takiego miejsca nie ma ani w Polsce, ani w Europie. - Może najbardziej podobny jest Park Astrid Lindgren w Vimmerby w Szwecji, który jest miejscem bardzo edukacyjnym. Największą inspiracją dla twórców Centrum były bajki i baśnie. Dlatego dzieci siedzieć będą w fotelach w kształcie konwalii, czołgać się przez tunel w drzewie, wchodzić w mysią dziurę. Przy wejściu dostaną mapę, a wędrować będą w butach krasnoludków - mówiła.

Zwiedzanie Centrum potrwa dwie godziny i odbywać się będzie w towarzystwie przewodnika - postaci bajkowej. Według dyrektor, podróż po świecie bajek i baśni europejskich będzie warsztatem kreatywności i ma uruchamiać wyobraźnię. Dzieci będą rozwiązywać zagadki, uczestniczyć w zabawach ruchowych, oglądać klasykę polskiej animacji. Ekspozycja jest multimedialna i interaktywna.

W Europejskim Centrum Bajki jest sala kinowa, teatralna, biblioteka, księgarnia i czytelnia. Są miejsca na wystawy i warsztaty oraz poczekalnia, w której dzieci nie będą się nudziły. W placówce organizowane będą warsztaty np. komiksu czy animacji. W sezonie dzieci będą mogły korzystać ze specjalnie zaaranżowanego ogrodu otaczającego budynek. Nad stawem powstał amfiteatr.

[ramka][b]Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka[/b] jest samorządową instytucją kultury, powołaną w 2005 roku przez gminę Pacanów i samorząd województwa świętokrzyskiego w celu realizacji idei przekształcenia Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek. Autorem tego pomysłu jest minister kultury w latach 2002 - 2005 Waldemar Dąbrowski. Pierwszym działaniem Centrum był Festiwal Kultury Dziecięcej, który po raz pierwszy odbył się w 2003 roku.

Budowę dziecięcego domu kultury - nowoczesnej siedziby Centrum - rozpoczęto w marcu 2008 roku. Cała inwestycja kosztowało 29,5 mln zł. Była współfinansowana ze środków Mechanizmów Finansowych Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa świętokrzyskiego oraz gminy Pacanów.

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

W tym roku odbędzie się szereg imprez związanych z otwarciem Centrum. Uroczystość zakończenia inwestycji budowy odbędzie się 4 marca, a patronat nad nią objął przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. W kwietniu bajkowe postacie promujące Pacanów pojawią się w pociągach oraz w dużych miastach w Polsce.

1 maja odbędzie się Zjazd Postaci Bajkowych, a 2 maja - Dziecięce Spotkania z Komiksem, których tematem przewodnim będzie twórczość Szarloty Pawel. Od 11 do 13 czerwca odbywać się będzie 8. Festiwal Kultury Dziecięcej połączony z obchodami 77. urodzin Koziołka Matołka.[/ramka]