– Lekarze, którzy chcą doskonalić język obcy, oznaczają doskonały biznes. Są zdyscyplinowani i jest ich dużo – śmieją się przedstawiciele szkół językowych. I coraz więcej z nich zaczyna oferować kursy dla białego personelu. Zajęcia organizowane są pod kątem konkretnych specjalizacji medycznych.

– Poruszamy na kursach zagadnienia, które są wykorzystywane przez lekarzy w czasie pracy – wyjaśnia Monika Oleksy z wrocławskiego Biura Usług Lingwistycznych. I dodaje, że organizują nie tylko zajęcia w siedzibie szkoły, ale także w firmach, np. centrach stomatologicznych czy dermatologicznych. – Kliniki te mają dużo klientów z zagranicy, ponieważ niektóre zabiegi nadal są tańsze w Polsce niż w innych krajach zachodniej Europy – opowiada Oleksy.

Czego medycy mogą się nauczyć na specjalistycznych kursach językowych? – To jest nie tylko nauka słówek i nazw jednostek chorobowych w obcym języku – mówi Zenon Ćwiertnia z ogólnopolskiej szkoły językowej Bell w Szczecinie. – Program kursów obejmuje opanowanie specyficznego słownictwa medycznego, zapoznaje uczących się z organizacją pracy w brytyjskich oraz irlandzkich placówkach służby zdrowia – dodaje.

Kursy językowe podzielone są na kilka bloków tematycznych. Lekarze uczą się nazewnictwa poszczególnych części ciała, m.in. układu krwionośnego czy narządów ruchu. Kolejny z nich dotyczy konkretnych schorzeń, np. cukrzycy, grypy czy chorób nowotworowych. Na części zajęć lekarze mogą się dowiedzieć, jak nazywają się w danym języku poszczególne badania czy lekarstwa.

– Ale to nie wszystko. Duży nacisk kładziemy na komunikatywny aspekt języka. Przecież lekarz będzie musiał nie tylko nazwać daną jednostkę chorobową, ale też w prostych słowach wyjaśnić pacjentowi, co mu dolega lub jaki zabieg będzie wykonywany – wyjaśnia Oleksy.

W części szkół, jak na przykład w Niemieckim Instytucie Języków i Gospodarki, lekarze dowiedzą się także, jak nazywa się sprzęt medyczny na poszczególnych oddziałach szpitalnych czy poszczególne etapy przygotowania do danych operacji. Na kursach w instytucie nauczyciele wyjaśniają także, jak przygotować raporty medyczne czy wykorzystać nowoczesne rozwiązania informatyczne w medycynie.

Jak mówią przedstawiciele szkół lingwistycznych, lekarze najczęściej wybierają angielski (znajomość tego języka jest wymagana przez wszystkich zagranicznych pracodawców). Na drugim miejscu jest niemiecki. Znacznie rzadziej medycy korzystają z zajęć z języków hiszpańskiego, szwedzkiego czy norweskiego. A to dlatego, że przyszli pracodawcy często oferują pomoc w nauce języka danego kraju już po przyjeździe lekarza. Na przykład lekarz wyjeżdżający do pracy w Hiszpanii musi znać angielski i przez pół roku ma zapewnioną pomoc tłumacza.

Standardowo zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po dwie godziny. Grupy, jak zapewniają pracownicy firm językowych, nie są liczne. Średnio liczą kilka osób.

– Tak naprawdę to dostosowujemy się do klientów. Jeśli ktoś jest bardzo zapracowaną osobą, to spotykamy się z nim dwa razy w tygodniu na godzinnych zajęciach – mówi Monika Oleksy.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

– Osobom, które bardzo się spieszą, oferujemy też przyspieszony kurs, wtedy spotkania mogą być nawet cztery razy w ciągu tygodnia – wyjaśniają przedstawiciele firm.

Na zajęcia, jak mówią nauczyciele, zgłaszają się lekarze w różnym wieku. – Są to zarówno młode osoby na ostatnich latach studiów, jak i medycy po 40. roku życia – usłyszeliśmy w poznańskiej Akademii Ekonomicznej, w której prowadzone są zajęcia m.in. z niemieckiego.

Medycy, jak fachowo oceniają nauczyciele języków, są zdolnymi uczniami.

– Lekarze przyzwyczajeni są do wkuwania całych książek na pamięć. Także nauka nazw chorób czy leków w obcym języków nie sprawia im problemów – uważa Zenon Ćwiertnia.

? Cieślak & Nowak Kursy Językowe

ul. Fredry 7/14, Poznań

koszt 120-godzinnego kursu – 749 zł

? Bell, szkoła języka obcego

ul. Wojska Polskiego 42, Szczecin

40 zajęć po 45 minut – 595 zł

? Biuro Usług Lingwistycznych

pl. Wolności 11, Wrocław

zajęcia indywidualne (za godzinę) – 60 zł

zajęcia dla dwóch osób – 80 zł

powyżej 10 osób – 100 zł

? DISW – Niemiecki Instytut Języków i Gospodarki

al. Niepodległości 22, Szczecin

opłata za semestr – 840 zł

? 7. Szkoła Języków Obcych Cosmopolitan

Bulwar Ikara 10, Wrocław

2x45 w tygodniu – 380 zł

2x60 w tygodniu – 490 zł

2x90 w tygodniu – 760 zł