- Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu - mówił wczoraj przed wystąpieniem Donalda Tuska szef "Liberté" Leszek Jażdżewski.

Krytycznie do tego wystąpienia w sobotę odniósł się rektor UW prof. Marcin Pałys. Napisał na Twitterze, że "wczorajsze wystąpienie przedstawiciela Liberte na UW oceniam bardzo krytycznie".

"Taka retoryka jest niezgodna z Misją Uniwersytetu, rażąco odbiega od standardów dialogu, których chcemy przestrzegać" - dodał.

W związku z wystąpieniem przewodniczącego Rady Europejskiej komunikat wydała rzeczniczka prasowa UW Anna Korzekwa-Józefowicz.

"Zgodnie z przyjętą na Uniwersytecie praktyką, rolą organizatora takiego spotkania jest przede wszystkim powitanie gościa i wprowadzenie do tematyki jego wykładu. Leszek Jażdżewski wykorzystał tę okazję do przedstawienia swojej politycznej agendy. Posłużył się przy tym retoryką niezgodną z Misją Uniwersytetu i zdecydowanie odbiegającą od standardów dialogu, tak istotnych na Uniwersytecie" - czytamy. 

"Przedstawiciel Liberté formą swojego wystąpienia nadużył zaufania Uniwersytetu jako gospodarza. Osoby zainteresowane wydarzeniem rejestrowały się na wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej, a nie na inne spotkanie" - informuje rzeczniczka.