Srebro dla programistów z UW

Zespół studentów Uniwersytetu Warszawskiego zdobył srebrny medal na rozgrywanych w Sankt Petersburgu w Rosji finały najbardziej prestiżowego konkursu informatycznego na świecie - Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym.

Publikacja: 05.07.2013 11:11

Studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, w składzie: Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek oraz Tomasz Kociumaka zajęli szóste miejsce w tych zawodach i zdobyli srebro.

Rozwiązali oni 8 z 11 przygotowanych przez organizatorów zadań. Zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego poradził sobie z 7 zadaniami i uplasował się na dziewiątym miejscu. Bezapelacyjne zwycięstwo odniosła drużyna z Narodowego Uniwersytetu Badawczego ITMO z Sankt Petersburga, która rozwiązała 10 zadań.

W finałach wystartowało 120 trzyosobowych drużyn, reprezentujących czołowe uczelnie z całego świata: 7 zespołów reprezentowało Afrykę, 40 Azję, 16 Europę, 15 Rosję, 17 Amerykę Łacińską, 23 drużyny przyjechały z Ameryki Północnej, a 2 z Australii.

Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach regionalnych, w których łącznie wzięło udział 29 479 studentów z 2322 uczelni z 91 krajów. W wyniku eliminacji środkowoeuropejskich w finałach znalazły się trzy zespoły z Polski, reprezentujące Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski (ten uplasował się na 27. miejscu).

Niemal każdego roku informatycy z Uniwersytetu Warszawskiego zajmują w tych zawodach bardzo wysokie miejsca. W zeszłym roku, podczas konkursu, który odbywał się na naszej uczelni, reprezentanci Uniwersytetu wywalczyli wicemistrzostwo. –Tegoroczne wysokie miejsce drużyny z UW to efekt ciężkiej pracy samych studentów, merytorycznej pomocy starszych, doświadczonych kolegów z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW, a także znakomitych warunków do przygotowań, które młodym informatykom stworzyły władze uczelni i wydziału – uważa prof. Krzysztof Diks, trener naszej drużyny.

Cała trójka reprezentantów z UW to laureaci ministerialnego programu „Generacja Przyszłości".

Za rok finały ACM ICPC odbędą się w Jekaterynburgu w Rosji.