To na razie wiadomość nieoficjalna, podana na Twitterze przez dziennikarza Wirtualnej Polski.

Jednak pozytywną odpowiedź Agaty Kornhauser-Dudy potwierdza post jednej z autorek listu, posłanki Krystyny Szumilas:

O czym konkretnie Krystyna Szumilas, Kinga Gajewska, Katarzyna Lubnauer i Barbara Nowacka chcą rozmawiać z Pierwszą Damą? Jak piszą w opublikowanym liście- apelu,  liczą na to, że jako nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem (była nauczycielką języka niemieckiego w LO w Krakowie) Agata Kornhauser-Duda rozumie daleko idące konsekwencje Lex Czarnek dla polskiej edukacji i jej głos zostanie wzięty pod uwagę podczas podejmowania przez prezydenta Andrzeja Dudę decyzji o tym, czy podpisać ustawę.

Posłanki poinformowały o tym na wtorkowej konferencji prasowej.

"Lex Czarnek to cofnięcie polskiej szkoły w rozwoju o całe dekady. Powierzenie praktycznie pełnej kontroli nad aktywnościami i życiem szkoły kuratorowi z nadania centralnego pozbawi uczennice i uczniów możliwości rozwoju poza obowiązkowymi zajęciami. Wszelkie inicjatywy o charakterze społecznym czy rozrywkowym będą musiały zyskać aprobatę urzędnika, który wprost lub przynajmniej ideowo, związany będzie z rządzącą formacją" - napisały posłanki KO do Pierwszej Damy.

Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że już pięć minut po zakończeniu konferencji prasowej posłanek do klubu KO zadzwonili urzędnicy z Pałacu Prezydenckiego z zaproszeniem.

Czytaj więcej

Lex Czarnek przyjęte przez Sejm. Co to oznacza dla polskich szkół?
Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Przypomnijmy, że z szefem resortu edukacji Przemysławem Czarnkiem chce się spotkać prezydent Andrzej Duda. Potwierdził to szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Jak jednak zastrzegł, nowela Prawa oświatowego będzie tylko jednym z kilku przedmiotów rozmowy.

- Nie widziałbym tu od razu jakiegoś zasadniczego sprzeciwu czy konfliktu. Przeanalizujemy ją bez żadnych uprzedzeń czy wstępnych założeń, taką, jaka trafi do nas z parlamentu - zaznaczył Szrot.

Czytaj więcej

Lex Czarnek nie podoba się prezydentowi? Nieoficjalnie: będzie spotkanie

Z prośbą o spotkanie ws. Lex Czarnek zwrócił się do prezydenta także Związek Nauczycielstwa Polskiego. 

"Niektóre z proponowanych rozwiązań burzą fundamenty polskiej edukacji. Stanowią próbę scentralizowania zarządzania oświatą i powrót do rozwiązań, którym obca była idea samorządności i demokratyzacji życia szkoły. Przesuwają edukację w stronę wzmożonej kontroli, pozbawiając rodziców prawa do decydowania o wychowaniu ich dzieci i ograniczając wspieranie systemu oświaty przez stowarzyszenia i inne organizacje." - napisali związkowcy.