Prezydent Finlandii: Wojnę na Ukrainie można zakończyć jednym telefonem

Jedyna rzecz jaką Rosja rozumie, to siła. Im więcej pomocy przekażemy Ukrainie teraz, tym szybciej skończy się wojna - mówił w rozmowie z agencją Bloomberga prezydent Finlandii, Alexander Stubb.

Aktualizacja: 03.07.2024 06:15 Publikacja: 03.07.2024 05:06

Ukraińscy żołnierze

Ukraińscy żołnierze

Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 861

Stubb stwierdził, że uzależnienie Rosji od Chin osiągnęło poziom, na którym Pekin mógłby swoją decyzją doprowadzić do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

Prezydent Finlandii o Chinach: Mogłyby zmusić Rosję do negocjacji pokojowych

- Rosja jest obecnie bardzo zależna od Chin — powiedział Stubb. - Jeden telefon od prezydenta Xi Jinpinga rozwiązałby ten kryzys — dodał.

- Gdyby powiedział: „Czas negocjować pokój”, Rosja byłaby zmuszona to zrobić. Nie miałaby innego wyboru — mówił też Stubb.

Czytaj więcej

Prof. Bogdan Góralczyk: Wizyta Andrzeja Dudy w Chinach przyniosła raczej mizerne rezultaty

Zdaniem prezydenta Finlandii Chiny zyskałyby na zakończeniu „agresywnej i kolonialnej wojny Rosji” z Ukrainą.

- Trzeba chronić międzynarodowe prawo, które jest związane z integralnością terytorialną i suwerennością - powiedział. - To należy robić. Pokazałoby to też przywództwo Chin — stwierdził.

Prezydent Finlandii wezwał Europę do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy przy jednoczesnej rozbudowie własnego potencjału obronnego zarówno wobec tradycyjnych zagrożeń militarnych, jak i prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej

Jak zauważa Bloomberg wypowiedź prezydenta Finlandii jest wyrazem rosnącej frustracji sojuszników Ukrainy w związku z obserwowanym przez nich wsparciem, jakiego Chiny udzielają Rosji w związku z toczoną przez ten ostatni kraj wojną. Chiny są oskarżane o udostępnianie Rosji technologii oraz części wykorzystywanych do produkcji broni, a także o pomoc w obchodzeniu zachodnich sankcji przez Moskwę.

Same Chiny prezentują się jako strona neutralna i potencjalny mediator między Rosją a Ukrainą. Pekin krytykował Moskwę za ataki na cele cywilne na Ukrainie i groźby użycia broni atomowej, ale nigdy nie potępił samej agresji.

W 2023 roku handel z Chinami stanowił 28 proc. rosyjskich obrotów handlowych — podaje Bloomberg, opierając się na własne szacunki. W 2021 roku było to 19 proc. W tym czasie udział handlu z UE w bilansie obrotów handlowych Rosji spadł z 36 do 17 proc.

Prezydent Finlandii: Europa powinna przejść na gospodarkę wojenną

Stubb wypowiedział się też w kontekście przedstawionej przez premiera Węgier, Viktora Orbána propozycji zawieszenia broni na Ukrainie, co miałoby ułatwić rozpoczęcie rozmów pokojowych z Rosją. Orbán mówił o tym w czasie wizyty w Kijowie, tuż po przejęciu prezydencji w UE przez Węgry. Stubb nie zgodził się z jego stanowiskiem.

- Nie ma mowy o dążeniu do zawieszenia broni w tej chwili, potrzebne są prawdziwe negocjacje pokojowe — stwierdził. - Jedyna rzecz jaką Rosja rozumie, to siła. Im więcej pomocy przekażemy Ukrainie teraz, tym szybciej skończy się wojna — dodał.

Prezydent Finlandii wezwał też Europę do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy przy jednoczesnej rozbudowie własnego potencjału obronnego zarówno wobec tradycyjnych zagrożeń militarnych, jak i prowadzonej przez Rosję wojnie hybrydowej. Jak dodał Ukraina potrzebuje też wsparcia politycznego, w tym ścieżki do członkostwa zarówno w UE, jak i w NATO.

Stubb mówił też, że Europa musi przejść na „gospodarkę wojenną", składając wspólne zamówienia na broń i amunicję i oferując przemysłowi zbrojeniowemu długoterminową perspektywę zamówień.

Stubb stwierdził, że uzależnienie Rosji od Chin osiągnęło poziom, na którym Pekin mógłby swoją decyzją doprowadzić do zakończenia wojny Rosji z Ukrainą.

Prezydent Finlandii o Chinach: Mogłyby zmusić Rosję do negocjacji pokojowych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyplomacja
Król Karol III napisał list do Donalda Trumpa. Treści nie ujawniono
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Dyplomacja
Joe Biden nazwał Wołodymyra Zełenskiego "Putinem". Jest reakcja Kremla
Dyplomacja
Korea Południowa oburzona, że Japonia uważa jej kawałek za swój
Dyplomacja
Finlandia będzie odsyłać uchodźców do Rosji? Przyjmie ustawę niezgodną z konstytucją
Dyplomacja
Rosja zmieni doktrynę użycia broni atomowej? Komentarz Kremla