Materiał partnera
Transformacja energetyczna Polski, Europy i świata nabiera tempa – wie to każdy, kto śledzi doniesienia medialne dotyczące nowych polityk klimatycznych, rozwoju technologii, ale też coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Informacje o nowych ambicjach Unii Europejskiej czy Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie redukcji emisji przeplatają się z wieściami o błyskawicznym rozwoju źródeł odnawialnych i renesansie energetyki jądrowej oraz z alarmującymi migawkami z ogarniętych pożarem wysp czy zalewanych przez nawalne deszcze miast. Wszystkie te czynniki oraz ich następstwa oddziałują bardzo mocno na sektor energii – bo to właśnie on uważany jest za absolutnie kluczowy dla rozwiązania problemu zmiany klimatu.
Jednakże przemodelowanie systemów energetycznych w stronę zapewnienia coraz większej podaży energii przy jednoczesnej coraz niższej emisyjności to nie lada wyzwanie. Żeby mu sprostać, potrzeba wielu innowacji – często łączących technologie konwencjonalne i bezemisyjne. Takim rozwiązaniem są układy kogeneracyjne, które można sparować ze źródłami odnawialnymi. Ciekawą solucję w tym zakresie oferuje firma Eneria.
Eneria wdraża rozwiązanie polegające na zespoleniu kolektorów produkujących ciepło z jednostkami kogeneracyjnymi. W ten sposób tworzy się układ, który pozwala zoptymalizować produkcję energii – zarówno pod względem klimatycznym, jak i ekonomicznym. Oferowane przez Enerię rozwiązania to kompleksowe układy, które łączą instalacje słoneczne z kogeneracyjnymi agregatami prądotwórczymi oraz z magazynami energii i hybrydowymi inwerterami. Tak powstaje hybrydowa instalacja OZE, która jest w stanie pracować cały rok w sposób niezawodny, efektywny i zrównoważony środowiskowo. W okresach intensywnej pracy słońca kluczową rolę w układzie pełni instalacja słoneczna; z kolei w sytuacji, w której warunki nie pozwalają panelom produkować energii, ciężar ten bierze na siebie gazowy agregat kogeneracyjny.
Rozwiązanie to wdrażane jest przez Enerię we współpracy ze spółką TVP Solar, która jest jednym z liderów szwajcarskiego rynku technologii słonecznych. Firma ta oferuje instalacje oparte na nowoczesnej technologii High-Vacuum Flat Panel (HVFP). Model takiej instalacji wygląda następująco: układ wyposażony jest w kolektory słoneczne, akumulator ciepła oraz jednostkę kogeneracyjną (tzw. Combined Heat and Power). Praca układu uzależniona jest od pory roku i związanych z nią warunków atmosferycznych, a także od długości dnia i operowania słońca. Latem głównym źródłem zasilania są kolektory słoneczne, zimą – jednostka kogeneracyjna. Z kolei wiosną i jesienią układ pracuje na zmianę. Jest to możliwe m.in. dlatego, że technologie oferowane przez TVP Solar to kolektory próżniowe, które charakteryzują się wysoką sprawnością – urządzenia te mogą pracować w zasadzie cały rok, gdyż znacząco ograniczają straty ciepła. Ich żywotność to ok. 25 lat.