Kluczowy jest jeden aspekt: rozwiązania data-driven, czyli oparte na przetwarzaniu i analizie danych. Wiele segmentów biznesu korzysta już z chmur danych, a rolnictwo nie jest wyjątkiem. Gromadzenie danych z corocznych żniw pozwala dokonać dokładniejszej analizy i lepiej zaplanować kolejne lata na roli, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia skąpych plonów, które mogłyby paść ofiarą chorób roślin, czy stać się wyległym zbożem. Działania oparte na danych mogą dotyczyć konkretnych zbiorów w pewnym okresie czasowym, ale również prognoz czy warunków pogodowych. John Deere proponuje rozwiązanie w ramach zastosowania JDLink, który jako system telematyczny gromadzi informacje i wspomaga ich analizę.
Inteligentny oprysk – See & Spray
Szczególną uwagę branży przykuwają właśnie inteligentne systemy. System oprysku punktowego See & Spray to skuteczne narzędzie dla rolnictwa precyzyjnego. Wykorzystane w nim są kamery, które pomagają ekspresowo zlokalizować zielone rośliny – na 1 metr szerokości roboczej zamontowana jest jedna kamera. Dzięki temu możliwe są punktowy oprysk i dokładna walka z chwastami, a dzieje się to przy rozpoznawaniu kolorów, na które wyczulony jest system. W ten sposób kamery odróżniają elementy na polu upraw. Wychwycony obraz jest przetwarzany przez procesor, a wtedy uruchamia się mechanizm oprysku punktowego. Kamery operują w ramach Blue River Technology, a ich rozdzielczość to aż 20 zdjęć na sekundę. To pozwala ekonomicznie gospodarować środkami przeznaczonymi na ochronę roślin: istotny jest fakt, iż technologia See & Spray ma uniwersalne zastosowanie zarówno do zabiegów przedwschodowych, jak i już po wschodach. Aplikacja herbicydów jest możliwa na wszystkich etapach wzrostu chwastu, a technologia pomaga też w radzeniu sobie ze spustoszeniami, jakie sieją choroby roślin. Analiza gleby oraz plewienie chwastów to skuteczne przeciwdziałanie wystąpieniu chorób takich jak agrofagi i poprawienia odporności roślin na podobne przypadłości.
Skuteczność technologii jest potwierdzona praktyką: już do 2022 roku była testowana na 120 tys. hektarów na całym świecie. Każdy wprowadzany na rynek produkt jest poddawany kompleksowym testom i badaniom w najtrudniejszych warunkach pracy polowej. Takie testy odbywają się również w różnych temperaturach czy różnym ciśnieniu atmosferycznym. W stosunku do tradycyjnego oprysku ten realizowany z technologią John Deere pozwala zaoszczędzić aż dwie trzecie herbicydów. Do funkcjonowania technologii wykorzystywany jest bowiem wspomniany wcześniej system telematyczny JDLink.
Rewolucja technologiczna – John Deere Operations Center
Ten sam system, w który wyposażone są maszyny używane w danym gospodarstwie, jest wykorzystywany w systemie John Deere Operations Center. To darmowa platforma, za pomocą której można z poziomu smartfona czy też tabletu zarządzać właściwie całym gospodarstwem:
– John Deere Operations Center zdecydowanie wprowadza rewolucję technologiczną w rolnictwie. Przenosi je ze sfery tradycyjnej do cyfrowej. Daje ogromne możliwości rolnictwu dostosowanemu do danego miejsca – wszystko poprzez tworzenie map zmiennego dawkowania i wysyłanie zleceń roboczych. Platforma ta przenosi również wsparcie klienta na dotąd nieosiągalny poziom. Przedstawiciel dilera marki John Deere może wspierać klienta za pomocą Operations Center, np. łącząc się zdalnie z wyświetlaczem danej maszyny, co ułatwia wsparcie podczas konfiguracji danej pracy. To konkretne oszczędności: zarówno czasu, jak i środków produkcji, dzięki stosowaniu rozwiązań cyfrowego zarządzania gospodarstwem – mówi Bogdan Kazimierczak, Product Sales Specialist John Deere.
Optymalizacja na polu – HarvestLab 3000
Kolejną nowoczesną technologią, która rewolucjonizuje przemysł, jest technologia rolnictwa precyzyjnego HarvestLab 3000. Choć wygląda ona niepozornie, bo mieści się w zaledwie jednym czujniku, ma aż cztery zastosowania, czyli w sieczkarni, kombajnach serii T i S, zbiorniku na gnojowicę, ale może pracować również jako mobilne laboratorium. Technologia została opracowana we współpracy z Carl Zeiss. Podobnie jak See & Spray HarvestLab 3000 wykorzystuje dane do analizy: tym razem analiza dotyczy koszonych roślin, zielonki lub gnojowicy pod kątem składników pokarmowych. Do wykonania analizy wykorzystana jest podczerwień. Pracuje błyskawicznie i maksymalnie efektywnie, obsługuje ponad 4000 punktów pomiarowych na sekundę. Czujnik umożliwia też automatyczną regulację długości cięcia.