Dbajmy razem o planetę – Bo jak nie NAŁ to kiedy?!

Coraz więcej przedsiębiorstw podejmuje działania zmierzające do poprawy stanu środowiska. Nestlé, największy na świecie producent żywności, od lat angażuje się w działania na rzecz poszanowania zasobów naturalnych i ochrony środowiska naturalnego.

Publikacja: 02.06.2023 09:00

Dbajmy razem o planetę – Bo jak nie NAŁ to kiedy?!

Materiał partnera

Jedną z marek społecznie odpowiedzialnych jest Nałęczowianka, która chce przyczyniać się do zwiększania świadomości w zakresie bezpieczeństwa klimatycznego.

Chcąc rozwiązać rosnący problem odpadów opakowaniowych, zwłaszcza z tworzyw sztucznych, Nałęczowianka zobowiązała się, że do 2025 r. ograniczy zużycie pierwotnych tworzyw sztucznych o jedną trzecią, a do tego czasu 50 proc. PET używanego w butelkach będzie pochodziło z recyklingu. Już dziś firma stworzyła litrową butelkę, w całości wykonaną z recyklingowego rPETu. Ponadto najpopularniejsze formaty wody niegazowanej Nałęczowianka są wykonane w 50 proc. z przetworzonego plastiku. Dodatkowo folia, którą owinięte są zgrzewki, pochodzi w 50 proc. z PE z recyklingu.

– Chcemy w ten sposób pokazać, że dbałość o środowisko może iść w parze z biznesem. Opakowania z plastiku PET z recyklingu gwarantują wytrzymałość i bezpieczeństwo, ale ponad wszystko są cennym surowcem, który nie powinien kończyć swojej drogi jako odpad. Naszą ambicją jest, by na własnym przykładzie promować założenia gospodarki obiegu zamkniętego. Już dziś obieg zamknięty wprowadziliśmy w warszawskim biurze oraz w fabryce w Nałęczowie. Każda butelka po wyrzuceniu do żółtego kosza trafia do naszego recyklera, który produkuje z niej kolejną, nadając jej „drugie życie” – mówi Karolina Cyburt, PR koordynator Nestlé Waters.

Czysta woda w całym regionie

Nałęczowianka podejmuje także liczne inicjatywy proekologiczne w rejonie, z którego pochodzi, czyli Nałęczowie i okolicach. – Przedszkolaki sadzą drzewa, biorą udział w warsztatach z sortowania odpadów oraz recyklingu. Zachęcamy też lokalną społeczność do zbiórki zużytych butelek PET, by zapewnić sprawne wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce. Budowanie nawyków związanych z recyklingiem może mieć pozytywny wpływ na otoczenie, a w rezultacie na całą planetę – mówi Małgorzata Harasim, kierownik ds. Ochrony Środowiska, BHP i Administracji.

Firma inwestuje też w jakość i bezpieczeństwo wody na terenie całego regionu. Nałęczowianka zamierza do 2025 roku odtwarzać tyle zasobów wody, ile wykorzystuje w działalności. – Czołową inicjatywą firmy jest praca nad „Water Regeneration”, czyli rekompensacją poboru wody. Przyczynia się ona do poprawy jakości oraz czystości wód podziemnych i powierzchniowych – mówi Małgorzata Harasim. W ramach tego przedsięwzięcia zbudowano już kanalizację dla wsi Cynków, dokonano renowacji wodociągów w Wąwolnicy, firma zainwestowała też w rozwiązania, które poprawiły czystość rzeki Bystrej. W najbliższym czasie zaplanowano renowację studni w Wierzchoniowie.

Potwierdzeniem licznych działań na rzecz ochrony środowiska jest międzynarodowy certyfikat Alliance for Water Stewardship, który jako pierwsza w Polsce otrzymała rozlewnia w Nałęczowie. Jest on wręczany zakładom współpracującym z lokalnymi społecznościami, które promują odpowiedzialne korzystanie z zasobów wodnych, co z jednej strony przynosi wspólnotom korzyści społeczne i ekonomiczne, a z drugiej, przyczynia się do zachowania równowagi wodnej w środowisku.

Materiał partnera

Materiał partnera

Jedną z marek społecznie odpowiedzialnych jest Nałęczowianka, która chce przyczyniać się do zwiększania świadomości w zakresie bezpieczeństwa klimatycznego.

Pozostało 95% artykułu
Dodatki
KOWR promuje zdrowe odżywianie
Dodatki
Grupa Mokate odważnie zdobywa światowe rynki
Dodatki
Kawa na stacjach Shell to coś więcej niż przystanek w drodze
Materiał partnera
W DANONE z sukcesem połączysz pracę i troskę o zdrowie oraz rodzinę
Materiał partnera
Przyjazna, perspektywiczna firma, zadowolony pracownik, lepsza przyszłość