Materiał powstał we współpracy z ROCKWOOL GBS

Przyjrzyjmy się skandynawskiej kulturze pracy na przykładzie duńskiej firmy ROCKWOOL GBS.

Grupa ROCKWOOL jest światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Pierwsza fabryka powstała w Hedehusene w Danii w 1937 roku. Na przestrzeni lat ROCKWOOL poszerzał swoje portfolio produktowe, otwierał kolejne fabryki i biura w nowych lokalizacjach. W Polsce po raz pierwszy ROCKWOOL zagościł w 1993 roku, natomiast w 2016 roku firma otworzyła centrum kompetencyjne ROCKWOOL GBS w Poznaniu, które zajmuje się kompleksowym wsparciem biznesu w zakresie finansów, IT, badań i rozwoju, inżynieringu, zakupów oraz marketingu.

W czym tkwi sukces firmy ROCKWOOL GBS? To przede wszystkim skandynawski model pracy, który charakteryzuje się wzajemnym zaufaniem, płaskim stylem zarządzania, zachowaniem balansu oraz dbaniem o dobrostan pracowników.

∑ Podstawą skandynawskiej kultury pracy jest głębokie zaufanie oraz szacunek do pracownika. Ma to związek z przeświadczeniem, że szczęśliwy pracownik pracuje z największym zaangażowaniem.

∑ Kluczowy jest także styl zarządzania, który można by było nazwać „miękkim” lub płaskim. Bartosz Bogaczyk, Senior IT Consultant w firmie, wspomina: „Pamiętam, gdy dołączyłem do firmy ROCKWOOL 15 lat temu, sporym zaskoczeniem, a nawet… szokiem była dla mnie relacja pomiędzy pracownikiem a menedżerem (…) Menedżer w ROCKWOOL to nie odpowiednik generała w wojsku, lecz… partner i kolega, który ma po prostu inne zadania. To osoba, z którą możemy się nie zgadzać, z którym możemy dyskutować oraz proponować alternatywne rozwiązania”.

∑ Balans to jedna z najważniejszych wartości, jakie przyświecają kulturze pracy w Skandynawii. Aneta Majewska, świeżo upieczona mama oraz Senior SAP Consultant, podkreśla, że „bycie mamą i pozostanie konsultantem w formie to niemałe wyzwanie. Zwłaszcza moment powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim jest zawsze pełen obaw. Na szczęście w przypadku firmy ROCKWOOL, dzięki serdecznemu przyjęciu, wszystko zadziało się naturalnie. Trzeba było przeznaczyć po prostu moment na odnalezienie się w nowych okolicznościach”. Możliwość pracy hybrydowej lub w elastycznych godzinach, a także usługi prywatnego concierge’a Ask Henry z pewnością pozwalają oszczędzać czas i ułatwiają łączenie życia prywatnego z zawodowym.

∑ Troska o dobrostan pracowników wpisana jest w DNA skandynawskiej kultury pracy. Oto przykłady działań podejmowanych przed ROCKWOOL GBS na rzecz budowania przyjaznego miejsca pracy:

• Zaangażowanie w działania CSR. Poza standardowymi dniami urlopowymi ROCKWOOL GBS oferuje swoim pracownikom płatne dni wolne od pracy, aby mogli oni poświęcić swój czas na wolontariat i wspierać cele non profit, na których im zależy.

• Nowoczesne miejsce pracy, zaprojektowane od podstaw z dbałością o potrzeby pracownika. Biuro wyposażone jest w kąciki do wypoczynku, pokoje cichej pracy oraz tzw. chillouty – gdzie znajdują się piłkarzyki czy stół do ping-ponga, bilarda, a nawet huśtawki, pufy, PlayStation i gry planszowe.

• Dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo. Oprócz standardowych pakietów medycznych dla pracowników i ich rodzin, firma oferuje również dodatkową opiekę psychologiczną, zajęcia jogi w biurze i sesje mindfulness. Na terenie biura organizowane są przeróżne akcje prozdrowotne, takie jak szczepienia przeciw grypie, badanie cholesterolu/ciśnienia, a także spotkania z dietetyczką czy fizjoterapeutką.

Nie dziwi więc, że firma ROCKWOOL GBS została nagrodzona nagrodą specjalną w konkursie Friendly Workplace. Według kapituły wręczającej nagrodę ROCKWOOL GBS to „zgrany i dobrze zintegrowany zespół ludzi, przyjazny klimat do rozwoju pasji zawodowych i prywatnych, a także nowoczesne i angażujące środowisko pracy. Gratulujemy!”

Materiał powstał we współpracy z ROCKWOOL GBS