Materiał powstał we współpracy z GMV

Obchodzimy obecnie dziesięciolecie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To ważny jubileusz, także dla firmy GMV, której polski zespół zaczął w tym czasie współpracę z sektorem kosmicznym. Dziś jest wiarygodnym dostawcą rozwiązań dla ESA i znaczących firm z branży. Jak wyglądały początki budowania zespołu w naszym kraju?

Paweł Wojtkiewicz: Polski oddział GMV powstał w 2009 roku i już trzy lata później zaczął realizować pierwsze kontrakty dla ESA. Jednym z głównych z celów GMV było wtedy stworzenie niezależnego, silnego zespołu poprzez transfer wiedzy i technologii oraz wykorzystanie świetnych kompetencji Polaków w obszarze oprogramowania. Przy obecnym trendzie silnej cyfryzacji sektora rośnie rola programistów mających duży wpływ na rozwój zaawansowanych misji kosmicznych. Po dziesięciu latach wiemy, że inwestycja w budowę polskiego zespołu była dobrą decyzją. Mamy w kraju doświadczonych inżynierów, wyspecjalizowanych w tworzeniu oprogramowania dla branży kosmicznej, którzy są w stanie odpowiadać na rosnące potrzeby rynku. Tworzą oprogramowanie dla satelitów, dla naziemnego segmentu kontroli satelitów, jak również przetwarzające i udostępniające dane satelitarne. Rozwój wyspecjalizowanych kadr IT dla segmentu kosmicznego to jedna z największych inwestycji GMV w Polsce. Polski sektor zyskuje dzięki niej doświadczenie i unikalne kompetencje.

Jakie były kamienie milowe w rozwoju GMV podczas ostatniej dekady?

Z punktu widzenia całej grupy ważne było pojawienie się GMV w gronie sześciu największych pracodawców europejskiego sektora kosmicznego. Dodatkowo, w ostatnich latach firma podpisała szereg ważnych kontraktów, m.in. na utrzymanie i rozwój segmentu naziemnego dla europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. W Polsce przez ostatnie dziesięć lat GMV stworzyło zgrany zespół, którego sukcesem jest stworzenie od podstaw programowalnego odbiornika do nawigacji satelitarnej. Urządzenie powstało na potrzeby producentów małych rakiet oraz nano- i mikrosatelitów, którzy szukają dokładnych i przystępnych cenowo rozwiązań. Odbiornik powstał we współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi, a jego kolejne wersje także będą rozwijane w Polsce, m.in. w ramach komercyjnych kontraktów.

Kto jest odbiorcą usług GMV w Polsce? Czy firma ma stałych kooperantów w kraju?

Realizujemy kontrakty m.in. dla: Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), Polskiej Agencji Kosmicznej czy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, dla której GMV dostarczyło system do monitorowania zakłóceń sygnału nawigacji satelitarnej, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego, szczególnie w obecnych czasach. Nawiązaliśmy również wiele relacji biznesowych z partnerami w Polsce. Wystarczy wspomnieć, że GMV kupuje od polskich firm dane z teleskopów obserwacyjnych, które są wykorzystywane w systemach kontroli i bezpieczeństwa satelitów znajdujących się na orbicie.

Materiał powstał we współpracy z GMV