Pierwsza narodowa kwarantanna w Polsce została ogłoszona w marcu i tak naprawdę od tego wszystko się zaczęło. Każdy z nas musiał nauczyć się żyć na nowo w rzeczywistości, której jeszcze wtedy nie znał. Praca i szkoła przeniosły się do domu, a wychodzenie z niego bez ważnego powodu było niewskazane. Byliśmy zmuszeni zrezygnować ze spotkań ze znajomymi i aktywności fizycznej, a w naszym życiu na stałe zagościł stres, niepokój i lęk o to, co będzie jutro. Specjaliści od zdrowia psychicznego informują, że już widać tego konsekwencje. Jakie są skutki uboczne obostrzeń wprowadzonych w ramach walki z pandemią i jak z nimi walczyć?

Uzależnienia w czasie pandemii koronawirusa

Dane mówią jednoznacznie – pandemia COVID-19 zwiększyła liczbę osób uzależnionych. W polskiej populacji najczęściej występuje alkoholizm i narkomania, ale nie tylko używki są problemem. Zamknięci w domu zaczęliśmy więcej czasu spędzać przed komputerem, a w tym przypadku zdecydowanie trudniej jest zdać sobie sprawę z tego, że jest się uzależnionym.

Uzależnienie od alkoholu

W zeszłym roku światło dzienne ujrzał raport dotyczący spożycia alkoholu w czasie pandemii. Ujęte w nim dane z różnych krajów pokazują, że wyraźnie wzrosła sprzedaż alkoholu w marcu 2020 roku w porównaniu z tym samym okresem sprzed roku.

Picie alkoholu dla niektórych osób stało się sposobem na radzenie sobie ze stresem związanym z wizją utraty pracy i środków do życia, czy zachorowaniem lub śmiercią kogoś bliskiego. Do sięgania po alkohol częściej niż zwykle skłania także ograniczony dostęp do miejsc, w których zażyć można przyjemności i relaksu.

Uzależnienie od alkoholu zaczyna się od na pierwszy rzut oka trudno dostrzegalnych sygnałów utraty kontroli, a kończy na całkowitej destrukcji. Dotyczy tak naprawdę każdej grupy społecznej – zarówno przedstawicieli wyższej, średniej, jak i niskiej klasy, jak również osób starszych i młodszych. Bez względu na to, kim są osoby uzależnione od alkoholu, każda z nich ma takie same szanse, aby wyjść na prostą. Walka z pewnością będzie długa i trudna, ale warto ją podjąć z myślą przede wszystkim o sobie, ale i o swoich bliskich.

Pomoc w walce z uzależnieniem od alkoholu znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu.

Uzależnienie od komputera

O ile łatwo zorientować się, że ktoś jest uzależniony od alkoholu, o tyle uzależnienie od komputera i internetu zdecydowanie trudniej jest dostrzec. A temat jest bardziej złożony, gdyż problem ten coraz częściej dotyka dzieci.

Do wzrostu liczby osób uzależnionych od komputera w dużym stopniu przyczyniło się zdalne nauczanie i przeniesienie większości aktywności do świata online. Przez to zdecydowanie więcej czasu niż wcześniej, a już na pewno więcej niż powinniśmy, spędzamy przed ekranami laptopów, smartfonów i tabletów.

Co może świadczyć o uzależnieniu od komputera? Gdy ktoś spędza przed ekranem całe dnie, co przekłada się na gorsze wyniki w nauce lub niższą efektywność w pracy. Wskazuje na to również rozdrażnienie, złość i agresja, czyli negatywne emocje, które pojawiają się w momencie, jak ktoś takiej osobie przeszkodzi w kontynuowaniu tych zachowań. Ponadto staje się ona apatyczna i jest ciągle zmęczona, a z czasem do tego mogą dojść problemy ze wzrokiem i kręgosłupem.

Właśnie zdałeś sobie sprawę, że bliska Ci osoba lub Ty sam jesteś uzależniony od komputera czy internetu? Poszukaj pomocy, np. tutaj https://medjol.pl/leczenie/uzaleznienia-od-komputera, póki nie jest jeszcze za późno.

Ukryte ofiary pandemii COVID-19 – jak im pomóc?

Koronawirus każdemu z nas dał się mocno we znaki i to nie tylko w bezpośredni sposób. Przez wprowadzone obostrzenia mające na celu ograniczyć jego rozprzestrzenianie wiele osób chorych i cierpiących zostało tak naprawdę bez pomocy, gdyż dostęp do niej jest dużo trudniejszy niż wcześniej. Nie radząc sobie z problemami dnia codziennego, niektórzy uciekają w alkohol, narkotyki czy hazard.

Zauważyłeś, że ktoś z Twojego bliskiego otoczenia popadł w uzależnienie? Nie udawaj, że problem nie istnieje. Wyciągnij do tej osoby pomocną dłoń, okaż wsparcie i zainteresowanie. Na początek wystarczy rozmowa uświadamiająca o istnieniu problemu i konsekwencjach, do których może prowadzić. Warto pokazać sposoby na wyjście z nałogu takie jak detoks czy leczenie uzależnienia.

Więcej informacji na temat tego, jak pomóc osobie uzależnionej, znajdziesz tutaj: https://medjol.pl/.

Materiał Promocyjny