Moda na pracę za granicą trwa

Wyższe zarobki i poprawa poziomu życia nieustannie motywują Polaków do podejmowania pracy za granicą. Po chwilowym spadku zainteresowania pracą w UE, wynikającym głównie z pandemii Sars-CoV-2, coraz więcej Polaków znowu rozważa emigrację zarobkową. Z X edycji badania GI Group „Migracje Zarobkowe Polaków” wynika, że aż 16,1 proc. myśli o wyjeździe za granicę do pracy, z czego 79 proc. motywowana jest wyższymi zarobkami. Galopująca inflacja odgrywa także tutaj istotną rolę, obniża realną wartość wynagrodzeń, dlatego ludzie, chcąc zachować swój status decydują się na wyjazd. Głównie gotowość do wyjazdu deklarują młodzi do 34 roku życia. I choć zarobki w Polsce systematycznie rosną, to wciąż daleko odstają do tych, na jakie mogą liczyć Polacy czy to w Niemczech, czy Holandii. Te dwa kraje, należące do jednych z najzamożniejszych w UE nieustannie przyciągają emigrantów zarobkowych, nie tylko z Polski. Wśród polskich pracowników, nie tylko z powodu wysokich zarobków, ale także bliskości i dostępności (otwarty rynek pracy UE) te dwa kraje stanowią nieustannie najpopularniejsze destylacje zarobkowe.

Jak zauważa Maciej Wawrzyniak - prezes zarządu Podatkimeritum.pl – lidera na rynku rozliczeń zagranicznych, firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu nadpłaconego podatku w przypadku legalnej pracy, zauważa „Wśród naszych Klientów widzimy tendencję emigracji  do Holandii przez młodych ludzi poniżej 26-ego roku życia. W Niemczech z kolei jest wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w branży budowlanej i IT. Moda na emigrację się nie kończy - co pokazują statystyki GUS". Rzeczywiście, według danych GUS ilość wyjeżdżających Polaków do pracy w Holandii i w Niemczech w 2021 roku była wyższa niż w 2019 i 2020 roku.

Zwrot podatku z Niemiec

W Niemczech, co do zasady, obowiązuje podobny system podatkowy. Pracodawcy odprowadzają za pracownika należny podatek, a ci są zobligowani do złożenia deklaracji podatkowej do końca 31 lipca w roku następnym. W przypadku nadpłaty podatku przez pracodawcę pracownik może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec. Wystarczy w urzędzie skarbowym (Finanzamt) złożyć wniosek i odpowiednie dokumenty.

Jakie dokumenty są konieczne do odzyskania podatku z Niemiec?

W celu odzyskania podatku należy przygotować następujące dokumenty:

- wniosek o zwrot,

-  kopia dowodu osobistego lub paszportu ze zdjęciem,

-  niemiecka karta podatkowa (odpowiednik polskiego PIT-u),

-  zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Ponadto należy udokumentować wszystkie koszty związane z zatrudnieniem w tym kraju (umowa najmu mieszkania, opłaty za energię itp.).

Jak złożyć dokumenty?

Wniosek i deklaracje można złożyć samodzielnie, jednak aby uniknąć błędów, lepiej skorzystać z profesjonalnego biura rachunkowego. Księgowi specjalizujący się w odzyskiwaniu podatku z Niemiec znają wszystkie niuanse podatkowe, a sam język nie stanowi dla nich żadnej bariery, aby porozumieć się w niemieckim urzędzie. Zapewne zrobią to szybciej i sprawniej, niż my sami.

Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

Według prawa zwrot podatku przysługuje pracownikom, którzy legalnie pracowali na umową o pracę przez więcej niż 183 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego. Tacy pracownicy mają prawo do rozliczenia nieograniczonego, a co za tym i idzie, do skorzystania z ulg związanych z życiem w Niemczech.

Ile trzeba czekać na pieniądze?

Data złożenia deklaracji będzie determinowała czas otrzymania środków. Standardowo ten czas wynosi od 8 tygodni do 2 lat. Najczęściej jednak pieniądze na koncie zobaczymy po 3 – 4 miesiącach.

Za jaki okres pracy można odzyskać podatek z Niemiec?

Nadpłacony podatek pracownicy mogą odzyskać za okres minionych czterech lat pracy. Według przepisów pracujący za Odrą na umowie w latach 2017-2021 do 31 lipca 2022 roku mają czas na ubieganie się o zwrot podatku za cały ten okres.

Zwrot podatku z Holandii

Królestwo Niderlandów to drugi najpopularniejszy kierunek wyjazdów zagranicznych Polaków. „Obniżenie ulgi abolicyjnej i ograniczenie jej do kwoty 1360 PLN wcale nie zniechęciło Polaków do podejmowania zatrudnienia  za granicą. Podatnicy, którzy podejmowali pracę w Holandii, postanowili na stałe przenieść się do kraju tulipanów, przenosząc też rezydencję podatkową, dzięki czemu polskie przepisy podatkowe ich nie dotyczą." mówi Maciej Wawrzyniak - prezes zarządu Podatkimeritum.pl. W wyniku czego polscy pracownicy pracujący legalnie w tym kraju, jak każdy inny obywatel, mogą starać się o zwrot nadpłaconego podatku (oczywiście o ile taka nadpłata jest, można to łatwo sprawdzić, przekładając w biurze rachunkowym wszystkie niezbędne w tym celu dokumenty).

Komu przysługuje zwrot podatku z Holandii?

Zwrot podatku przysługuje wszystkim pracownikom legalnie zatrudnionym na terenie królestwa Niderlandów na podstawie umowy o pracę. Pracujący sezonowo mogą uzyskać dość pokaźny zwrot, a w sytuacji, gdy kwota wolna od podatku nie została przekroczona, nawet cały zapłacony podatek.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby odzyskać podatek z Holandii?

Według przepisów każdy zainteresowany zwrotem powinien w holenderskim Urzędzie Skarbowym (Belastingdienst) przedłożyć:

- Jaaropgaaf lub Jaaropgave – to roczna karta podatkowa, którą pracownicy otrzymują od pracodawcy. W sytuacji pracy u kilku pracodawców otrzymamy kartę od każdego z nich. W niej zawarta jest informacja dotycząca zarówno wysokości wynagrodzenia, jak i wysokości zaliczek na podatek dochodowy.

- Zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce za konkretny rok – dokument UE/WE otrzymamy podczas rozliczania PIT-36  z załącznikiem ZG w polskim US. Zaświadczenie jest konieczne w przypadku, gdy 90% dochodów w danym roku pochodzi z Królestwa Niderlandów.

Kiedy należy się rozliczyć z urzędem w Holandii?

W tym kraju pierwszy czas na rozliczenie podatku w Holandii mija 1 maja 2022 roku. Następny mija 1 lipca. Podatnicy mogą się także starać o wydłużenie tego okresu (uitstel aangifte). Deklarację można wysłać elektronicznie.

W jaki sposób są wypłacane pieniądze?

Zwrot podatku w Holandii następuje bezpośrednio na konto podatnika. Numer należy podać wraz ze złożeniem deklaracji podatkowej. Jeśli już takowy podaliśmy urzędnikom wcześniej, to warto sprawdzić, czy jest prawidłowy, a w razie zmiany zaktualizować. Zresztą obowiązuje tam specjalna procedura sprawdzająca aktualność numeru konta w banku.

Ile trzeba czkać na zwrot podatku?

Do niedawna na pieniądze podatnicy czekali bardzo krótko. Ten czas uległ nieco wydłużeniu wraz z wprowadzeniem w 2015 roku przepisów dotyczących szczegółowej weryfikacji dochodów osiąganych poza granicami Holandii. Obecnie standardowy okres oczekiwań na środki wynosi 3-6 miesięcy. Wszystko zależy od stopnia złożoności deklaracji.

Za jaki okres mogą otrzymać zwrot podatku z Holandii?

O zwrot podatku mogą starać się podatnicy do 5 lat wstecz. To znaczy, jeśli pracowałeś w latach 2017-2021 to wciąż masz szansę uzyskać zwrot za te lata. Jednak koniecznie trzeba się pośpieszyć, jeśli przegapimy terminy, to będzie już za późno. Warto to mieć na uwadze, tym bardziej, że jak wskazują księgowi, średni zwrot wynosi ok. 980 euro. To pokaźna kwota, którą nie warto darować.

Podsumowanie

Zwrot nadpłaconego podatku zza granicy, czy to z Niemiec, czy Holandii to nasze prawo, z którego warto skorzystać. To w pełni bezpieczna i legalna procedura, a wbrew powszechnym opiniom wcale nie taka trudna do przejścia. Jeśli nie czujemy się na siłach lub brak nam czasu, to warto skorzystać w tym zakresie ze wsparcia. Uwzględniając nawet prowizję i tak będzie to się opłacać.

Materiał Promocyjny