Po pierwsze: bramy garażowe

Pierwszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jeszcze przed rozpoczęciem działań na posesji, jest wybór odpowiedniej bramy garażowej. Obecnie producenci oferują wiele modeli, jednak nie wszystkie z nich zapewniają skuteczną ochronę przed włamaniem i stratami ciepła. Dodatkowo nie każdy sprawdzi się w przypadku niewielkich lub stromych podjazdów. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt estetyczny — wybrane skrzydła powinny dobrze komponować się z resztą posesji, a także wykończeniem budynku, czyli stolarką okienną, dachem lub tynkiem. Z tego powodu najlepiej postawić na bramy garażowe w odcieniu zbliżonym do kolorystyki tych elementów.

Wybór bram garażowych obecnie jest bardzo duży. Różnią się one między sobą kolorystyką, funkcjonalnością i rodzajem zastosowanych zabezpieczeń. Jednak najczęściej wymienia się ich cztery główne typy: segmentowe, rolowane, uchylne i skrzydłowe. Te ostatnie, mimo że należą do najstarszych skrzydeł, wciąż są rozwiązaniem chętnie wybieranym przez wielu inwestorów. Jednak, aby dobrze funkcjonowały, potrzebują sporo przestrzeni przed garażem. Z kolei w przypadku uchylnych modeli ich dolna część wysuwa się na zewnątrz. Z tego powodu nie sprawdzą się na posesjach dysponujących niewielkim podjazdem.

Jeżeli przestrzeń przed garażem jest bardzo ograniczona lub stroma, wówczas warto zainwestować w bramy garażowe rolowane lub segmentowe. Te pierwsze działają na podobnej zasadzie jak rolety okienne i najczęściej są sprzedawane w zestawie z napędem elektrycznym. Z kolei te drugie również nie zajmują wiele miejsca podczas otwierania, dlatego oba te modele świetnie sprawdzą się również w przypadku garaży, które wychodzą bezpośrednio na drogę.

Po drugie: brama wjazdowa

Kolejnym ważnym elementem, który trzeba wziąć pod uwagę, aranżując posesję, jest dobór bramy wjazdowej. Inwestorzy najczęściej wybierają modele przesuwne lub skrzydłowe. Te pierwsze świetnie sprawdzą się w przypadku działek o niewielkim metrażu, ponieważ aby je otworzyć, należy przesunąć skrzydło wzdłuż ogrodzenia. Należy jednak pamiętać, by wygospodarować odcinek o długości, która umożliwia schowanie całego elementu.

Modele skrzydłowe podczas otwierania wykorzystują prosty mechanizm, ponieważ wrota utrzymują się na zawiasach. Występują w wersji manualnej i automatycznej, a także jedno- i dwuskrzydłowej. Podczas wyboru tego elementu, warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekt estetyczny — jego styl i kolorystyka powinny korespondować z wyglądem bramy garażowej, ale także szereg innych parametrów. Do najważniejszych można zaliczyć jego wymiary. Minimalna szerokość skrzydła musi wynosić 2,4 m, a kąt rozwarcia mieścić się w przedziale 90-100 stopni.  

Po trzecie: ogrodzenie

Kolejnym czynnikiem, który ma duży wpływ na bezpieczeństwo posesji, jest ogrodzenie. Bogata oferta rynkowa daje szerokie możliwości tworzenia z jego wykorzystaniem dowolnych aranżacji. Z tego powodu wybrany model może być nie tylko estetyczny, ale także stanowić skuteczną barierę przed wtargnięciem na nasz teren osób niepowołanych. Obecnie najczęściej wykorzystywane są ogrodzenia panelowe, które charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami technicznymi niż siatka. Mogą być wykonane z drewna, stali lub betonu.

Te pierwsze świetnie wpisują się przede wszystkim tradycyjną architekturę i tworzą przytulny klimat. Wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji i po pewnym czasie drobnych prac naprawczych. Stalowe z kolei to uniwersalne rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się na niemal każdej posesji, zarówno urządzonej w stylu nowoczesnym jak i tradycyjnym. Jeżeli są odpowiednio zabezpieczone, na przykład pokryte powłoką cynkową pozostają w świetnym stanie przez długi czas.

Po czwarte: nawierzchnia

Właściwie dobrana nawierzchnia pozwala na osiągnięcie nie tylko funkcjonalnej, ale również estetycznej przestrzeni wokół domu. Do wykończenia podjazdu inwestorzy najchętniej wybierają kostkę betonową. Może mieć ona różnorodne kształty, o zaokrąglonych lub ściętych krawędziach i występuje w szerokiej gamie kolorystycznej.  

Przy nowoczesnych domach o prostej bryle i płaskim dachu lepiej sprawdzą się jednak płyty betonowe. Mogą mieć one gładką powierzchnię lub np. pokrytą ozdobnymi ziarnami kruszywa. Osoby dysponujące niewielkim budżetem najczęściej decydują się na wykonanie podjazdu z wykorzystaniem żwiru. Jeżeli zostanie on rozłożony prawidłowo — z zastosowaniem trzech lub czterech warstw kruszywa, wtedy łatwiej się po nim chodzi.

Materiał Promocyjny