Czym właściwie jest wycinanie wodą?

To nowoczesna technologia, która — w dużym uproszczeniu — polega na rozdzielaniu materiałów za pomocą strumienia wody pod ekstremalnie dużym ciśnieniem (od 4000 do nawet kilku tysięcy bar). To właśnie ono jest kluczowym czynnikiem decydującym o precyzji, prędkości oraz stopnia zaawansowania pracy. Do poprawnego przebiegu tego procesu niezbędne może być ścierniwo, czyli garnet o precyzyjnie określonej gramaturze. Jest on przede wszystkim wykorzystywany do obróbki twardszych materiałów, np. cięcia stali wodą.  

Jak to działa?

Pompa produkuje strumień wody o ciśnieniu znamionowym sięgającym nawet kilku tysięcy barów. Następnie ciśnienie jest konwertowane w prędkość za pomocą małego otworu i tworzy strumień wody o grubości ludzkiego włosa, który bez problemu może przeciąć tworzywo. 

Garnet wykorzystuje się w celu zwiększenia mocy (nawet o tysiąc razy). Ścierniwo jest wtedy wbijane w ponaddźwiękowy strumień wodny. Co ciekawe, mieszanka wody z garnetem wydobywa się z głowicy tnącej z czterokrotną prędkością dźwięku.

Dlaczego warto wybrać cięcie strumieniem wody?

Technologia waterjet może być użyta do cięcia niemal każdego istniejącego materiału, z wyłączeniem diamentu. Największą zaletą wycinania wodą jest zupełny brak oddziaływania ciepła na obrabiane tworzywo, co pozwala na zachowanie najlepszej możliwej jakości krawędzi. Ponadto, w porównaniu do plazmy czy lasera, cięcie strumieniem wody przecina materiały znacznie grubsze. Obrabiany surowiec nie tylko nie jest narażony na działanie wysokiej temperatury, ale również wykluczone jest powstanie zarysowań czy mikropęknięć.

Czym kierować się przy wyborze maszyny do cięcia wodą?

Przecinarka CNC to spora inwestycja dla firmy, dlatego wybór najlepiej skonsultować z ekspertami. Firmą, która oferuje kompleksowe wsparcie procesie zakupu maszyny do wycinania wodą jest między innymi Eckert.

Przekonanie o uniwersalnym zastosowaniu cięcia strumieniem wody nie jest błędne. Oferuje ono między innymi obróbkę tak twardych materiałów jak stal oraz tak nieoczywistych form jak cięcie płytek. Jakość pozostaje na najwyższym poziomie również podczas przetwarzania drewna, szkła, papieru czy kamienia. Warto wspomnieć, że strumień cięcia wodą zachowuje precyzję 0,1 mm.

Jak waterjet wpływa na jakość cięcia wodą?

Strumień wody wykorzystywany w tej technologii jest nieskazitelnie czysty oraz bardzo cienki. Podczas procesu cięcia zachowana jest integralność materiału, a woda nie jest przez niego wchłaniania. W rezultacie cięcie wodą pozostawia gładkie krawędzie, wykluczając konieczność dalszego wykańczania materiału (brak nadtopionych czy uszkodzonych rantów). 

Czas obróbki metodą waterjet jest również dużo krótszy w porównaniu do tradycyjnych technologii. Doskonale sprawdza się nie tylko przy produkcji pojedynczych elementów, ale także w procesie seryjnym, gdzie wymagana jest wyjątkowa precyzja.

To zaledwie kropla w morzu zalet

Pomimo tego, że korzenie tej technologii sięgają stosunkowo płytko, bo zaledwie początków XX wieku, to posiada ona rzesze entuzjastów na całym świecie. To metoda, w której wydajność idzie w parze z jakością. Dlaczego? Przede wszystkim brak konieczności dodatkowej obróbki, brak wpływu temperatury, brak uszkodzeń czy odkształceń. 

Cięcie wodą jest również bardzo uniwersalne. Warto wspomnieć, że proces jest beziskrowy, co pozwala na pracę z materiałami łatwopalnymi. Po stronie atutów trzeba też wskazać krótki czas przygotowania i szybkie tempo realizacji zadania. 

Materiał Promocyjny