Działania, jakie podejmiesz zwiększą prawdopodobieństwo długotrwałego i bezproblemowego korzystania z budynku. Im więcej zabezpieczeń zastosujesz, tym lepiej, a jednym z nich może być impregnacja elementów drewnianych.

Drewno jest materiałem nieprzewidywalnym, mogącym w różny sposób zareagować w danym miejscu. Może to przysporzyć wielu problemów, dlatego czasem po prostu warto zastosować impregnację, nawet na więźbie dachowej, aby spać spokojnie i cieszyć się z budynku, z którym nic złego nie będzie się działo. Musisz mieć świadomość, że choć drewno nie ma bezpośredniego kontaktu z deszczem, śniegiem czy promieniowaniem UV, i tak jest narażone na wiele niebezpiecznych czynników, przed którymi należy je chronić. Jednym z nich są owady, które mogą zniszczyć więźbę dachową, gdy tylko dostaną się do jej struktury. Wystarczy niewielka nieszczelność w dachu lub brak zastosowania profesjonalnej obróbki, aby dach został owładnięty przez np. kołatki. Ponadto, drewniane elementy, które nie są prawidłowo zabezpieczone, bardzo szybko mogą ulec zniszczeniu w wyniku pożaru. Czy nadal uważasz, że impregnacja więźby dachowej nie ma sensu?

Drewno konstrukcyjne

https://besttimberpolska.pl/ 

Nie impregnujesz, nie zabezpieczasz drewna

Powodem, dla którego warto wykonać impregnację drewna nie powinien być jedynie bezpośredni kontakt materiału z czynnikami atmosferycznymi. Trzeba myśleć nieco szerzej i zabezpieczać drewno przed wieloma zagrożeniami. Więźba dachowa, choć nie jest wystawiana na działanie wody, słońca czy innych czynników, może ulec zniszczeniu w wyniku ataku owadów, pleśni i grzybów czy pożaru.

Niezabezpieczone drewno jest zupełnie bezbronne, nie ma jak się bronić przed zniszczeniami. Drewno iglaste, z którego np. Best Timber Polska tworzy różne elementy konstrukcji, w tym więźbę dachową, zwykle pochodzi z wyrębów po odżywiczaniu. Oznacza to, że materiał nie ma już swojej naturalnej bariery ochronnej i potrzebuje dodatkowego wsparcia, aby chronić się przed czynnikami zewnętrznymi.

Atak grzybów jest szczególnie niebezpieczny dla więźby dachowej wzbogaconej o izolację cieplną. Wytwarzają się tam często niesprzyjające warunki, raz jest ciepło, raz zimno, wilgotno, dlatego drewno musi umieć pracować w każdych z tych warunków. Dzięki temu poddasze użytkowe nie zostanie zaatakowane przez pleśń oraz grzyby. Ocieplając dach, ograniczasz dostęp powietrza do więźby dachowej. Materiał nie ma zapewnionego swobodnego przepływu, a tym samym nie jesteś w stanie zauważyć, jak reaguje na zaistniałą sytuację. Czy pojawiają się na jego powierzchni zacieki? Tego dowiesz się zapewne dopiero wtedy, gdy pojawi się nieprzyjemny zapach. Najczęściej jednak, jeżeli tylko zostanie wykonana w prawidłowy sposób impregnacja drewna, można liczyć na brak problemów z grzybem oraz pleśnią.

Niewielki koszt, a tak dużo daje

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

Impregnacja nie jest kosztownym procesem, dlatego bez dwóch zdań warto ją zastosować, jeżeli chcesz mieć pewność, że więźba dachowa będzie w stosowny sposób zabezpieczona przed wilgocią, grzybami, pleśnią, insektami oraz ewentualnym pożarem. Lepiej wydać więcej na etapie budowy domu, a później cieszyć się z jego bezproblemowej eksploatacji. Uszkodzenie konstrukcji dachu może nas znacznie więcej kosztować niż zastosowanie impregnatu przeciw owadom i grzybom.

O ile eksperci zalecają impregnaty wytwarzające ochronę przed rozwojem grzybów, pleśni i insektów w strukturze więźby dachowej, poddają w wątpliwość konieczność stosowania impregnacji przeciwogniowej. Choć zapewniają spalanie jedynie powierzchni drewna, jeżeli ogień pojawi się w innych częściach domu, niewiele to nam pomoże. I tak budynek i wszystkie jego elementy zaczną się palić. Najczęściej poleca się stosowanie impregnatów przeciwogniowych tam, gdzie są one odkryte i narażone na bezpośrednie ryzyko zaprószenia ognia. Jeżeli jednak chcesz mieć spokojną głowę i dobrze zabezpieczoną więźbę dachową, nic nie stoi na przeszkodzie, aby impregnat przeciwogniowy tam zastosować.

Wymagania, jakie musi spełnić drewno na więźbę dachową

Impregnacja to jedno, a jeszcze musisz pomyśleć o tym, aby kupić wysokiej jakości drewno na więźbę dachową. Musisz uważać przede wszystkim skąd kupujesz. Działa wiele tartaków, ale nie wszystkie oferują drewno o jakości, jaka umożliwi stworzenie dachu trwałego przez wiele lat.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, drewno konstrukcyjne na więźbę dachową musi posiadać klasyfikację wytrzymałościową przynajmniej na poziomie KS. Do budownictwa mieszkaniowego możesz bez żadnych problemów wykorzystać skandynawskie drewno lite C24, które jest pozyskiwane z północnych krańców Skandynawii. Jest idealnie zahartowane, twarde i wytrzymałe, dlatego powstanie z niego idealna, prefabrykowana więźba dachowa.

Dobrej jakości materiał drewniany w połączeniu z profesjonalną impregnacją oraz obróbką sprawi, że dachy budynków wykonane z niego będą solidne, trwałe i niezawodne przez lata.

Materiał promocyjny - przygotowany we współpracy ze specjalistami z Best Timber Polska