33-letni Łomaczenko, dwukrotny złoty medalista igrzysk, mistrz świata i Europy w boksie olimpijskim, wsławił się tym, że wygrał 396 walk, przegrywając tylko jedną w swym pierwszym finale MŚ w Chicago (2007). Był też pierwszym, który w zaledwie drugiej zawodowej walce bił się o mistrzowski pas, a w trzeciej go zdobył.

Tytuły w wagach piórkowej, superpiórkowej i lekkiej sprawiły, że był uznawany za najlepszego pięściarza bez podziału na kategorie. Tyle że to już historia. Ubiegłoroczna nieznaczna porażka z młodszym o dziesięć lat Teofimo Lopezem, który odebrał mu wszystkie pasy, usunęła Łomaczenkę w cień i teraz próbuje on z niego wyjść.

Jeden krok już zrobił: w czerwcu zniszczył Japończyka Masayoshiego Nakataniego, a w sobotę w nowojorskiej Madison Square Garden spróbuje zatrzymać byłego mistrza świata organizacji IBF, 34-letniego Richarda Commeya, króla nokautu z Ghany.

Czytaj więcej

Teofimo Lopez stracił pasy. Bardzo szybko rozpalony ogień

Dziś Teofimo Lopez przeżywa to, co nie tak dawno Łomaczenko – gorycz porażki. Przegrał dwa tygodnie temu z Australijczykiem George'em Kambososem, stracił pasy i musi w tej sytuacji grzecznie czekać na propozycje. Inny mistrz wagi lekkiej, Amerykanin Devin Haney, obronił wprawdzie w minioną sobotę tytuł WBC, wygrywając ze swoim rodakiem Josephem Diazem, ale nie zachwycił, podobnie jak Gervonta Davis, też mający mocarstwowe ambicje w tej kategorii.

Jeśli więc Łomaczenko w dobrym stylu pokona Commeya, to wróci do wielkiej gry i może realnie myśleć o odzyskaniu korony króla wagi lekkiej. Jego promotor, 90-letni Bob Arum, już myśli o wyprawie do Australii i unifikacyjnej walce z Kambososem, co nie jest scenariuszem nierealnym.

Czytaj więcej

Saul Canelo Alvarez. Król jest jeden i rozdaje karty

Problem w tym, że Commey wcale nie jest skazany na porażkę w starciu z Łomaczenką. Jest większy i silniejszy od Ukraińca, potrafi nokautować jednym ciosem, a że promuje go Lou di Bella, promotor Kambososa, to w przypadku wygranej Commey miałby największe szanse zmierzyć się z Australijczykiem.

Walka Łomaczenko – Commey w Polsacie Sport o 3.00 w nocy z soboty na niedzielę

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM